Дюлите са доста чувствтелни на заболяването късно кафяво гниене. То се причинява от гъба и напада всички овощни видове както костилкови, така и семпкови. Характерно за тази болест е, че се развива по зазряващите и узрели плодове. Заболяването се проявява по-силно при занижена растителна защита през вегетацията на дръвчетата, както и при по-влажно време в периода от максимално наедряване на плодовете до узряване.
ДОБРИТЕ ГРИЖИ ЗА ДРЪВЧЕТАТА СИЛНО ОГРАНИЧАВАТ ЗАБОЛЯВАНЕТО
Борбата с късното кафяво гниене по дюлята може да бъде ефикасна, когато се прилагат профилактични ограничителни мерки. Те са както агротехнически, така и с химични средства.
От агротехническите мерки най-важни са отстраняването на болните плодове от дървото, които най-често са мумифицирани. Събират се и окапалите под дървото болни плодове. Тази мярка се прави по всяко време, но най-ефикасна е когато се направи преди зимния покой на дръвчетата. По този начин се премахва първичната инфекция от спорите на гъбата, които се запазват по плодовете и започват да заразяват още рано напролет при подходяща влага и температура.
Освeн тази механична мярка, важни са и всички останали агротехнически мерки като окопаване на подкоронното пространство, просветляване на короната с резитба, торене и поливане. Всичко това дава възможност на дръвчетата да се развиват по-добре и повишава съпротивителните им сили срещу вредителите.
ПРОФИЛАКТИЧНИТЕ ПРЪСКАНИЯ НЕ ПОЗВОЛЯВАТ ЗАРАЗЯВАНЕ
Химичната борба дава много добра възможност за контрол на късното кафяво гниене по плодовете на дюлята в два аспекта - профилактика и лечение. Препоръчителни са 2-3 пръскания в периода от максимално наедряване на плодовете до беритбена зрялост през 10-14 дни. Препаратите се подбират според климатичните условия.
При сухо време, когато вероятността за развитие на болестта е слаба, подходящи са контактните фунгициди, които имат предпазно действие срещу заразяване. Могат да се използват купроцин супер М в концентрация 0,25%, шампион ВП - 0,3%, дитан М45 - 0,2%, фунгуран ОН 50ВП - 0,2% и др. В случай, че краят на лятото и есента са дъждовни, тогава се използват системни фунгициди, които освен предпазно имат и лекуващо действие. Такива са фоликур 250ЕВ в концентрация 0,075%, хорус 50ВГ - 0,045% , топсин М - 0,1% и др./Петър Йорданов