Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
09.04.2012 г.

Късното кафяво гниене унищожава реколтата от дюли

С подходящи мерки болестта може да се контролира

Дюлите са доста чувствтелни на заболяването късно кафяво гниене. То се причинява от гъба и напада всички овощни видове както костилкови, така и семпкови. Характерно за тази болест е, че се развива по зазряващите и узрели плодове. Заболяването се проявява по-силно при занижена растителна защита през вегетацията на дръвчетата, както и при по-влажно време в периода от максимално наедряване на плодовете до узряване.

ДОБРИТЕ ГРИЖИ ЗА ДРЪВЧЕТАТА СИЛНО ОГРАНИЧАВАТ ЗАБОЛЯВАНЕТО
Борбата с късното кафяво гниене по дюлята може да бъде ефикасна, когато се прилагат профилактични ограничителни мерки. Те са както агротехнически, така и с химични средства.
От агротехническите мерки най-важни са отстраняването на болните плодове от дървото, които най-често са мумифицирани. Събират се и окапалите под дървото болни плодове. Тази мярка се прави по всяко време, но най-ефикасна е когато се направи преди зимния покой на дръвчетата. По този начин се премахва първичната инфекция от спорите на гъбата, които се запазват по плодовете и започват да заразяват още рано напролет при подходяща влага и температура.

Освeн тази механична мярка, важни са и всички останали агротехнически мерки като окопаване на подкоронното пространство, просветляване на короната с резитба, торене и поливане. Всичко това дава възможност на дръвчетата да се развиват по-добре и повишава съпротивителните им сили срещу вредителите.

ПРОФИЛАКТИЧНИТЕ ПРЪСКАНИЯ НЕ ПОЗВОЛЯВАТ ЗАРАЗЯВАНЕ
Химичната борба дава много добра възможност за контрол на късното кафяво гниене по плодовете на дюлята в два аспекта - профилактика и лечение. Препоръчителни са 2-3 пръскания в периода от максимално наедряване на плодовете до беритбена зрялост през 10-14 дни. Препаратите се подбират според климатичните условия.

При сухо време, когато вероятността за развитие на болестта е слаба, подходящи са контактните фунгициди, които имат предпазно действие срещу заразяване. Могат да се използват купроцин супер М в концентрация 0,25%, шампион ВП - 0,3%, дитан М45 - 0,2%, фунгуран ОН 50ВП - 0,2% и др. В случай, че краят на лятото и есента са дъждовни, тогава се използват системни фунгициди, които освен предпазно имат и лекуващо действие. Такива са фоликур 250ЕВ в концентрация 0,075%, хорус 50ВГ - 0,045% , топсин М - 0,1% и др./Петър Йорданов

Късното кафяво гниене унищожава реколтата от дюли
101201
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Студената и влажна пролет
Същинско бедствие при овошките тази пролет!
Предвестници на пролетта, които можете да отгледате
Не допускайте рани по дръвчетата
Дюлята не понася студа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини