Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
14.10.2003 г.

Дюлята не понася студа

Дюлята не понася студа

Макар че се отглежда главно като единично засадени дървета в дворовете, малките градини и край напоителните канали и вади, дюлята е любим плод на българина. Ако сте решили обаче да засадите дюля в двора си, трябва да се съобразите с някои нейни особености и изисквания.

Трябва да знаете, че младите дървета имат силен растеж, но след неколкогодишно плододаване растежът им чувствително отслабва. Това налага чрез подходяща агротехника и главно чрез резитбите да се поддържа винаги умерен растеж. Освен това трябва да се има предвид, че дюлите встъпват рано в плододаване - на третата-четвъртата година след засаждането, и имат редовна родовитост. Част от сортовете са самофертилни (самооплождащи се), други са самостерилни (изискват чуждо опрашване), а трети са частично самофертилни като Португалска и Тримонциум например. В предпланинските и планинските райони главният ограничаващ фактор за разпространението на дюлята е топлината.

Чувствителността й към студовете е по-голяма, отколкото на крушата. Ниските температури - под минус 23-25 градуса, повреждат плодните пъпки и някои клончета. Дюлята понася по-леко горещините, отколкото студовете. На по-ниските и топли места тя дава по-едри и по-ароматни плодове. В месторастения, по-високи от 500-600 м надморска височина плодовете не узряват добре. Друга особеност на този овощен вид е, че трябва да се отглежда при оптимална влажност през целия вегетационен период. При недостиг на влага в почвата плодовете остават дребни, мъхнати и силно ребристи, с голямо сърце и много каменисти клетки в месото. Дърветата закържавяват, добивите силно намаляват. Най-подходящи са алувиално-ливадните, умерено влажните, пропускливи и с дълбоко разположен карбонатен пласт почви. Най-добре е засаждането на дюлята да стане през есента - от края на октомври до средата на декември.

Пролетното засаждане да се извършва само по изключение. Друго изискване е при засаждането гъстотата да бъде такава, че напълно развитите дървета да не се засенчват, а в междуредията да има достатъчно свободно пространство за движението на машините и хората, както и свободен достъп на светлина. След засаждането дръвчетата се съкращават така, че да се получи желаната височина на ствола - обикновено 90-100 см. До оформянето на короната резитбата е ограничена, като се спазва естественият растеж на дръвчето. По-силна и точна резитба се прави след третата-четвъртата година.

Дюлята не понася студа
4038
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Студената и влажна пролет
Същинско бедствие при овошките тази пролет!
Предвестници на пролетта, които можете да отгледате
С подходящи мерки болестта може да се контролира
Късното кафяво гниене унищожава реколтата от дюли
Не допускайте рани по дръвчетата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини