Дървото на Юда разцъфва рано и цъфти много продължително Младият храст на Cercus siliquastrum, който след време може да достигне височина 6 м, е много чувствителен към студовете. Възрастните растения не се страхуват нито от студовете, нито от сухата почва.Спада към растенията с дълъг период на цъфтеж през пролетта. Цветовете се разтварят в началото на април, като част от тях – направо на старите стъбла.
Пролетният хеномелис, или японската дюля/Chaenomeles/ се украсяват от големи, много често с червенооранжеви цветове, а през есента – с жълтозелени ядливи (наистина,много кисели) плодове. Тя достига височина 1,5 м, ето защо може да се използва като не висок жив плет. Бодливите й стъбла отпъждат дори и кучетата. Растението много добре понася недостига на влага в почвата.
Междинната форзиция/Forsythia intermedia/ e предвесник на пролетта. Расте на всякакви не много сухи почви и в края на март разцъфтява с пълна сила, поразявайки въображението с яркото сияние на многобройните си цветове. Достигащите 3 м височина храсти веднъж на 3 години трябва да се прорежат. - Ирга – елегантен цвят и “силует” Иргата на Ламарк/Amelanchier lamarkii/ е идеална във всяко отношение. Най-голямото й достойнство, разбира се, е пищното й цъфтене през април. Но и медночервената окраска на младите листа, а така също и оранжево червената й есенна премяна изпълват очарованието ви. Храстът достига височино 7 м и расте на всякакви почви. През лятото по него зреят вкусни ягоди.
Ранните сортове на хамамелиса/Hamamelis/ на юг разцъфтяват в края на декември, и към тях се отнасят “Primavera” (на снимката) и бордовия “Ruby Glow”. По-късните сортове, като “Arnfld Promise”, може да им се любуваш до края на март. Храстите му достигат 4 м височина и с възрастта си много силно се разклоняват. Не понасят преовлажняването на почвата. 6. Будлея на Давид – примамка за пеперуди Будлеята на Давид/Budlega davidii/ e истинско дълго време цъфтящо растение. С ароматните китки на съцветията си украсява градината от юни до есента. Привлича пеперудите. Този 3 метров храст, както и кариоптерисът(снимката долу вдясно(8)), през пролетта се нуждае от силна резитба, стимулираща цъфтежа. Предпочита леки и сухи почви.
Между цъфтящите през лятото храсталаци колквиция (Uolkwizia amabilis/ си струва да се спомене най-напред. Цветното си великолепие демонстрира от края на май до края на юни. Достига височина само 2-3 м, но идеално ще се впише във всяка градина и дори в полусенчестите места ще поразява въображението с пищния си цъфтеж. Предпочита не много плодородна почва. - Кариоптерис – небесната синева на цветовете до есента Кландонският кариоптерис/Cariopteris clandonensis/ достига височина 1 м и образува гъсти кълбовидни храсти. Сините му цветове във върховите съцветия прекрасно хармонизират със сивозелените листа и се задържат плътно до октомври. Храстът предпочита леки почви и всяка пролет се нуждае от силна резитба.