Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.09.2011 г.

Малините се засаждат през есента или рано напролет

През вегетацията почвата трябва да е рохкава и чиста от плевели

Засаждането на малината се прави през есента или рано напролет преди започване на вегетацията. Преди засаждането на малините мястото се подравнява и маркира. При големи насаждения, където обработката на почвата е механизирана, малините се засаждат на разстояние 2-2,5 м между редовете и 80 см между растенията в редовете. За малки малинови насаждения, при които обработката става на ръка, разстоянията между редовете се намаляват на 1,5-1,8 м, а тези в редовете - на 70 см. Корените на растения се съкращават около 1/3 от дължината.

Засаждането на малината става в предварително изкопани дупки, широки колкото свободно да поберат корените. Растенията се поставят на такава дълбочина, на каквато са били в маточника, или 2-3 см по-дълбоко. След засаждането почвата около растението се притъпква добре и се полива с 3-4 л вода на всяко растение. За предпазване от бързо изпаряване на полятата вода почвата около засадените растения се посипва със суха пръст. Надземната част (стъблото) се съкращава на 15-20 см височина. След засаждането на малината, тъй като почвата в междуредията най-често е утъпкана, трябва да се обработи с култиватор за разрохкване. При засушаване насаждението се полива според нуждата още 1-2 пъти.

Малината не понася уплътнена и заплевелена почва. Това налага през лятото почвата да се поддържа винаги в рохкаво състояние и чиста от плевели. Постига се с редовна обработка с култиватор и ръчно окопаване около растенията. Първата обработка се прави рано напролет, веднага щом почвата изпръхне. След това в зависимост от нуждата през лятото почвата се обработва още 2-3 пъти. Пролетните и летните обработки се правят по-плитко (7-8 см), а през есента почвата в междуредията се изорава с плуг на 10-12 см дълбочина. За получаване на високи и трайни добиви от малината едно от най-важните условия е редовното торене. На по-бедни почви през есента или рано напролет всяка година се внася по 3-4 т добре угнил оборски тор на декар. На по-богати почви същото количество оборски тор се дава през година. Освен това необходимо е да се направи трикратно подхранване на малиновите растения с минерални торове - рано напролет, при образуването на зеления завръз (в началото на юни) и след беритбата. При всяко подхранване се внасят по 6-8 кг амониева селитра на декар. Фосфорните и калиеви торове се дават заедно с обработката след беритбата или рано напролет в количество 20-30 кг суперфосфат и 8-10 кг калиев сулфат на декар.

Малините се засаждат през есента или рано напролет
84584
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
Удължиха срока на разрешенията за засаждане и презасаждане на лозя в ЕС
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Полезни съвети
Време е да засадим лалетата
Най-честите грешки при пресаждане на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини