Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.09.2011 г.

Малините се засаждат през есента или рано напролет

През вегетацията почвата трябва да е рохкава и чиста от плевели

Засаждането на малината се прави през есента или рано напролет преди започване на вегетацията. Преди засаждането на малините мястото се подравнява и маркира. При големи насаждения, където обработката на почвата е механизирана, малините се засаждат на разстояние 2-2,5 м между редовете и 80 см между растенията в редовете. За малки малинови насаждения, при които обработката става на ръка, разстоянията между редовете се намаляват на 1,5-1,8 м, а тези в редовете - на 70 см. Корените на растения се съкращават около 1/3 от дължината.

Засаждането на малината става в предварително изкопани дупки, широки колкото свободно да поберат корените. Растенията се поставят на такава дълбочина, на каквато са били в маточника, или 2-3 см по-дълбоко. След засаждането почвата около растението се притъпква добре и се полива с 3-4 л вода на всяко растение. За предпазване от бързо изпаряване на полятата вода почвата около засадените растения се посипва със суха пръст. Надземната част (стъблото) се съкращава на 15-20 см височина. След засаждането на малината, тъй като почвата в междуредията най-често е утъпкана, трябва да се обработи с култиватор за разрохкване. При засушаване насаждението се полива според нуждата още 1-2 пъти.

Малината не понася уплътнена и заплевелена почва. Това налага през лятото почвата да се поддържа винаги в рохкаво състояние и чиста от плевели. Постига се с редовна обработка с култиватор и ръчно окопаване около растенията. Първата обработка се прави рано напролет, веднага щом почвата изпръхне. След това в зависимост от нуждата през лятото почвата се обработва още 2-3 пъти. Пролетните и летните обработки се правят по-плитко (7-8 см), а през есента почвата в междуредията се изорава с плуг на 10-12 см дълбочина. За получаване на високи и трайни добиви от малината едно от най-важните условия е редовното торене. На по-бедни почви през есента или рано напролет всяка година се внася по 3-4 т добре угнил оборски тор на декар. На по-богати почви същото количество оборски тор се дава през година. Освен това необходимо е да се направи трикратно подхранване на малиновите растения с минерални торове - рано напролет, при образуването на зеления завръз (в началото на юни) и след беритбата. При всяко подхранване се внасят по 6-8 кг амониева селитра на декар. Фосфорните и калиеви торове се дават заедно с обработката след беритбата или рано напролет в количество 20-30 кг суперфосфат и 8-10 кг калиев сулфат на декар.

Малините се засаждат през есента или рано напролет
83564
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
Удължиха срока на разрешенията за засаждане и презасаждане на лозя в ЕС
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Полезни съвети
Време е да засадим лалетата
Най-честите грешки при пресаждане на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини