Начало » Важно за фермера » Животновъдство
08.04.2003 г.

Pезултатите от използването на тор от червени калифорнийски червеи

Грешките може да доведат до продукт, нямащ нищо общо с биохумуса и в крайна сметка да не се постигне ефект от използването му

Pезултатите от използването на тор от червени калифорнийски червеи. (ЧКЧ) По същество информацията за тях е взета от чуждестранната литература и много малко от опита на производителите в страната. Например цитираната норма в един от материалите, че 1 легло ЧКЧ консумира за 1 година 1 тон отлежал оборски тор и произвежда 0,5 куб. м биохумус, е пожелателна за нашите условия. Това количество може да се получи само ако се осигурят целогодишно определени условия на жизнената среда на ЧКЧ. Опитът показва, че един добър добив е 300-350 литра/год. от легло. Погрешно е да се смята, че отглеждането на ЧКЧ е елементарна работа Тези червеи са много чувствителни към жизнената си среда и лесно изпадат в стрес. В репортаж във в. "Фермер новият" колегата Димитър Димитров от Кърджали е описал годишните разходи за 1 легло, т.е. за производството според него на 0,5 куб. м биохумус. Вероятно това са данни за ферма, произвеждаща биохумус за собствени нужди, със собствен оборски тор и без ползването на чужд труд. Когато продуктът е предназначен за пазара, трябва да се имат предвид още и разходите за закупуване, транспорт и обработка на оборски тор, разходите за изваждане на биохумуса, пресяването и пакетирането му, разходите за вода, материали, опаковки, реклама, изследвания и др. Като се вземе предвид и фактът, че 1 куб. м биохумус се получава от целогодишната дейност на 3 легла, разходите, описани от г-н Димитров, се увеличават с пъти. Опитът показва, че един работник може да обслужва около 150 легла, и то ако оборският тор е на площадката на фермата и се използват механизирани транспорт и поливане. Ферма, започнала с 20 легла и произвеждаща през третата година над 200 куб. м биохумус, с прихода от реализацията му покрива всички разходи, направени дотогава. През следващите години се получава добра печалба.

Ако обаче биохумусът се използва за собствено производство на земеделска продукция - зеленчуци, ягоди, малини, лозя, овошки, цветя, билки и др., печалбата се увеличава и се постига по-рано. Малките семейни ферми за биохумус са добра перспектива Нашите прогнози са, че на страната ни в близките 2-3 години ще са необходими 5-6 ферми с годишно производство над 300 куб. м биохумус. Правилно е да се създадат малки семейни ферми (от собственици на 1-2 крави, прасе, няколко овце, кокошки и др.), които да започват с 1-2 легла червеи и да използват собствен оборски тор и личен труд. Произведеният биохумус в тези ферми ще се използва за производство на земеделска продукция за собствени нужди или за реализация на местните пазари. Когато биохумусът е произведен както трябва В направените по наша поръчка изследвания в различни лаборатории и институти се доказва, че биохумусът съдържа всичко необходимо за развитието на растенията: хранителни вещества в много концентриран вид, огромни количества почвообразуващи микроорганизми, биологичноактивни стимулатори, витамини, аминокиселини, антибиотици и др. Всички те стимулират бързото и силно развитие на кореновата система на растението, вследствие на което то усвоява максимално необходимите му хранителни вещества и влага. Постига се бърз растеж и се увеличава плододаването, което става с 10-15 дни по-рано от растенията, торени с други торове. Плодовете са екологично чисти, с високи хранително-вкусови качества и увеличено съдържание на витамини. В изследванията на Института за зеленчукови култури "Марица" - Пловдив, е доказано, че увеличението на добивите при отглеждането на открито е: за домати - 47 на сто, за пипер - 34 на сто, за краставици - 25 на сто. Обработката на семената с воден разтвор на биохумус увеличава кълняемостта с 10 до 40 на сто. Увеличение на добивите се констатира при производството на всички зеленчуци. Изключителни са резултатите при отглеждането на салати, перест (зелен) лук, чесън, спанак. Продуктите са с много ниско съдържание на нитрати. Много добри са резултатите при използването на биохумуса в лозарството, овощарството, цветарството, билкопроизводството и др. Финансовите резултати Какво показва грубият анализ на финансовите резултати при използването на биохумус? Например приходът от реализацията на допълнителния добив на домати от 2,5 дка, използвайки 1 куб. м биохумус, ще е над 2000 лв. При това цялата продукция е произведена с по-ниски разходи за труд, вода и др. и се реализира по-рано на пазара. Приходът от продажбата на 1 куб. м биохумус е 280 лв. Ето я ЗЛАТНАТА МИНА - печалбата на ползвателя на биохумус е няколко пъти по-голяма от тази на производителя му. Проблеми за решаване Време е държавата в лицето на МЗГ да оцени по достойнство тези дейности по отглеждането на ЧКЧ, производство на биохумус и използването му в производството на земеделска продукция.

Необходимо е: 1. Производителите на биохумус да бъдат признати за земеделски производители - все още има областни земеделски служби, които не ги признават в графата "Разни" на наредбата. Продуктът не се отличава по начина на производството си от млякото, меда, пашкулите и др. 2. Производителите на биохумус да бъдат освободени от заплащането на лиценз като производители на торове. Това производство не трябва да се сравнява с промишленото производство на химическите торове и стимулатори. 3. МЗГ чрез фондовете "Земеделие", САПАРД, "Тютюн" и др. да приема конкретни програми за стимулиране на производителите и ползвателите на биохумус. Производителите на земеделска продукция, които използват биохумус (особено на зеленчуци за износ, лозови резници и нови лозови масиви, билки, овощен разсад и др.), да бъдат стимулирани, като съответният фонд поеме част от стойността на използвания биохумус. Известно е, че много страни от ЕС получават съществени субсидии конкретно за развитие на производството на биохумус и на екологично чиста продукция чрез него. 

Pезултатите от използването на тор от червени калифорнийски червеи
54424
 

Последни материали
Виж
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Свързани материали
Виж
10 години серия M7
Кубота представя новия M7004 – силата на иновациите в действие!
Case IH Quadtrac спечели наградата Трактор на годината 2025
С 6 милиарда долара Дания ще залеси 15% от земеделската земя
Важно за фермерите!
Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ
До 20 ноември стопаните имат възможност да направят промени
Публикувани са данните за установени несъответствия от Системата за мониторинг на площ
Фермерите в окупираните територии са принудени да го продават на безценица
Руските окупатори отмъкват украинския слънчоглед и го продават в Африка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини