Начало » Новини » Интервю
02.06.2010 г.

Две уникални породи кози възраждат в България

Виторогата дългокосместа коза и Калоферската коза предизвикаха голям интерес на Националното изложение за животни в Сливен...

Сидер Седефчев е животновъд от гр. Перник, но отглежда животните си в Пиринския край в село Влахи. Във фермата си има каракачански овце, коне и кучета и две породи кози. В края на 2009 г. учредява Асоциация за местни автохтонни породи кози в България, след дато десетки години в страната ни никой нищо не е направил за запазването им. Дори напротив, Сидер твърди, че умишлено и целенасочен е намаляван броя на козите в България. В организацията му членуват 15 фермери-развъдчици с тенденция броят на членовете да се увеличи, когато асоциацията се сдобие с лиценз и започне официална развъдна дейност, и издаване на сертификати. Чрез тях фермерите отглеждащи редки породи кози ще могат да кандидатстват за субсидии по Европейските проекти. Породите, които организацията показа са редки и уникални, както за България, така и за света, и предизвикаха голям интерес на Националното изложение за животни в Сливен.

Породата Българска виторога дългокосместа коза почти не е популярна с това си име, докато същата се отглежда в Германия повече от 40 години, дори в специални зоопаркове. Откритието на тази порода е станало преди години, когато Сидер се натъква на малко стадо, но чак сега узрява идеята му да направи асоциация и тя да се занимава с отглеждането на двете редки породи - Виторога дългокосместа и Калоферска коза. Втората е по-известна, но като име отново е непозната, отглеждана е без име. Сидер и неговите съмишленици законно и дават името в зависимост от района, от който произхожда – Калофер. Най-ценното на тази порода е кожата и на второ място млякото и месото. Това е най-дългокосместата коза, чиято козина достига до 50-60 см., изключително гъста и мека. От нея най-често се изработват прочутите кукерски костюми в Пиринския край.

Цената на женските екземпляри на породата Калоферска коза варира от 100 до 300 лева, докато мъжките екземпляри са значително по-скъпи и цената им зависи от качеството на козината.

Виторогата дългокосместа коза е подходяща за отглеждане на високо планински терени с оскъдна паша и е предназначена за фермери-ценители. Сидер Седефчев в своята ферма в момента отглежда най-голямото стадо от тази порода, наброяващо 200 броя кози, което все още е икономически изгодно, но за него първостепенно е съхраняването на породата.
Саша Маркова 

Две уникални породи кози възраждат в България
115106
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2024
44 622 стопани получиха още над 5 млн. лева допълнително преразпределително подпомагане
Бюджетът за земеделски инвестиции ще е 230 млн. евро
Какви приеми за инвестиции ще обяви ДФЗ до края на 2025 г.?
МЗХ
Определени са ставките по две от екосхемите за Кампанията за директни плащания за 2024
Иновации и селекции
Форум за картофопроизводството, проведен на изложението Макфрут в Италия
ИАГ
Горски пояси и прегради срещу пожари се изграждат в цялата страна
Мнението на бранша
От селската камбанария брюкселският дебат не изглежда да е с грижа за фермерите
Свързани материали
Виж
След 15-тия ден яретата да се пускат по 3 пъти дневно да бозаят
Тестовете не потвърдиха второ огнище на шап в Германия
Борба с болестите
Биофермерите да внимават за вертицилиум!
Проектозаконодателството ще бъде внесено в ЕП
ЕК дава 5 години гратисен период за ограничаване на употребата на химия в земеделието
Болести по краставиците, като резултат от неправилно поливане
За гъбните болести, известни като главни
Чисти и здрави зърна!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини