Птиците привикват към обслужващия персонал, към неговото облекло, дневния режим и т. н. Незначителните промени в тях предизвикват стрес дори тогава, когато промяната е за добро. Например, ако група носачки, отглеждани в клетки, се преместят на дълбока постеля, т. е. подобрят се условията на отглеждане, то в началото носливостта намалява. За птиците преселването на ново място винаги е стрес.
Всякакви премествания напълно унищожават социалната йерархия в групата. По време на улавянето и транспортирането птиците не само силно се смесват, но и трябва да привикнат към новата среда, към разместването на хранилките, интензивността на светлината и т. н. Ето защо напълно закономерно е, че в течение на 2-3 седмици след преместването в новия птичарник, в групата се стига до ожесточени конфликти, в резултат на които се установява социален порядък и животът се нормализира.
Различните ремонтни работи в птичарника в присъствието на птиците също могат да предизвикат стрес. Например известен е случай, когато 10 хиляди угоявани петли заболели: влошил се апетитът им, появила се диария, разрошило се оперението им. В началото предположили, че това е резултат от хранително отравяне, след това се изяснило, че в свободната част на птичарника се правил монтаж на метални клетки. Шумът от тази дейност бил причина за стреса.
Едно от вредните за здравето на птиците явления, на което досега малко се обръщало внимание, е внезапната поява на паника, обхващаща по-често намиращите се в клетки и по-рядко отглежданите на постеля птици. При някакво ново явление, например при влизането в птичарника на посетител в бяла престилка или работник, носещ стълба или някакъв блестящ предмет, отначало отделни, след това мнозинството птици прекратяват обичайните си занимания, неспокойно протягат шии, накланят странично глава, издават особени звуци и правят опит за паническо бягство. Често това състояние обхваща едновременно стотици или хиляди птици дори без никакви признаци на предварителна възбуда. Кокошките стремително и безцелно бягат, издигат се във въздуха.
Ако причината не бъде отстранена, проявите на внезапна паника могат да се повторят. През следващите дни нараства количеството на бракуваните и умрелите птици. Причините за това са вътрешно кръвотечение от черния дроб, яйчниците, разрив на големи кръвоносни съдове, подкожни и вътрешномускулни кръвоизливи. Причина за смъртта в такива случаи, очевидно, е шокът. Силният шум предизвиква у птиците заболяване, което е получило названието шумова истерия. По-често страдат от шум кокошките от породата легхорн в периода на интензивно снасяне. При силен шум птицата започва да се безпокои и да маха с крила. В резултат кокошките се травмират една друга, изгубват оперението си, рязко спада продуктивността им. Пристъпите на истерия могат да се повтарят няколко пъти на ден. Интензивният шум предизвиква възбуда, а след това и потискане на птиците, което се съпровожда с намаляване на живата маса на пилетата с 10-12 на сто, при кокошките с 6 на сто, а масата на яйцата спада с 8 на сто. За намаляване на нивото на шум, създаван от самата птица, се използва отвличащ акустичен фон. За тази цел се подбират записи от лека музика или се използват радиопредавания, включени за 6-8 часа през работно време с пауза от 10-15 минути на всеки два часа. Благоприятно е въздействието на музикалния акустичен фон върху състоянието на централната нервна и вегетативната нервна системи.
При подходящо музикално оформление в птичарника яйценосливостта на кокошките се увеличава с 10-15 на сто, а бракът намалява с 3 на сто. От в. Гласът на фермера