От началото на воденето на статистика за времето в Германия през 1931 г. никога е имало толкова сух период от февруари до средата на април, както през тази година, съобщи електронното издание AgroExpert, като се позова на данни на Германската метеорологична служба. Немските метеоролози прогнозират също, че количеството валежи през тази година ще бъде с 68% по-малко в сравнение със следните стойности за периода 1991-2020 г.
Особено силна се очертава сушата в северозападната част на Германия – през първите месеци на годината там са паднали под 35% от обичайните количества валежи. Същевременно в югоизточните райони на страната този дял достига 50-80%.
Освен това през тази седмица в Германия настъпва особен период – на „Ледените светци“ (Eisheilige, наричани също „Суровите господари“ - gestrenge Herren). Този климатичен период е характерен с необичайно ниски температури. Предвижданията на метеорологичната служба сочат, че през деня в много региони на страната температурите ще достигат 18-24 градуса по Целзий, докато през нощите са възможни силни застудявания, застрашаващи поникналите растения царевица, цвекло и реколтата от останалите култури. По традиция пролетните студове в Германия настъпват между 11 и 15 май.
Февруари и март се оказаха твърде сухи не само в Германия – в северна, централна и източна Европа дъждовете бяха доста малко. Териториите, които обхвана сушата, започват от Белгия и Нидерландия, минават през северна Германия до крайбрежието на Швеция и достигат балтийските републики. Количеството валежи в посочените региони бе под 20% от средните стойности за периода 1951-2000 г.
В южна Европа през посочените 2 месеца обаче бе твърде влажно. В южните части на Испания и Португалия например паднаха над 165% от обичайните количества валежи, а в отделни региони – дори над 200%.