Червеното цвекло е изключително растение. Не само в кореноплодите, но и в листата се съдържат почти всички необходими за човешкия организъм елементи. Съдържанието на витамин С е над 50мг%, на натрия е около 50%, на калия-20%, на калция-5%. В него присъстват и почти всички микроелементи като желязо,фосфор, йод, както и витамините В, А и РР. Растението не е особено взискателно това го прави го прави лесно за отглеждане.
Достатъчно е почвата да бъде по-лека и рохкава и добре запасена с хранителни вещества. Добре е тя още през да бъде добре обработена и цвеклото да бъде втора култура след торенето. Оптималната реакция на почвата е между рН6 рН 7,5. За 1 кв.м площ са необходими 3 г семена.
Сее се на лехи с ширина 1,20 м, на която с мотичка се маркират 4 реда. Като се има предвид,че след засяване семената трябва да бъдат покрити с не повече от 1см почва, то браздичките трябва да са плитки. На разстояние около 20 см се засяват по 3-4 семенца. След поникване се прореждат и се оставя едно, най-силното. Старайте се почвата да е постоянно чиста от плевели. Обича водата.
Цвеклото е двегодишно растение. През първата година образува приземна розетка от листа. Те са едри, интензивно зелени с червеникаво зелена дръжка. Кореноплодът е интензивно антоцианово оцветен, най-често с овална или удължена форма. През втората година от спящите пъпки израства стъбло с невзрачни бледо зеленикави цветове. Семената са сраснали в съплодия с неправилна форма. Ако го засявате на няколко пъти, започвайки през март, в саксии с размери най-малко 40-40 см, можете да имате свежи кореноплоди до късна есен и на балкона.
Салатата от настъргано сурово или сварено цвекло, подправена с лимонов сок, сол и олио е чудесна за всеки сезон. Би могло да бъде невероятно красива и полезна част в оформлението на желирани блюда. А ако веднъж опитате баница със сирене и ситно нарязани протрити със сол листа, ще обикнете за винаги това растение.