Начало » Хоби земеделие » Малката градина

Сега е моментът за размножаване чрез вкореняване на отводи

Синор.БГ / 10.02.2020 г.
Сега е моментът за размножаване чрез вкореняване на отводи

Много ефективно е вегетативното размножаване на овощни храсти чрез вкореняване на отводи. Отводите представляват отделни клонки, които без да се отрязват от майчиното растение се поставят в условия за вкореняване. Различават се основно два вида отводи – хоризонтални и вертикални. За хоризонталните има все още време, но за вертикален отвод трябва да се побърза.

Начинът е много удобен за размножаване на касиса, бодливото грозде, червеното френско грозде, лешника, смокинята, нара и други подобни на тях. За целта е необходимо да изрежете всички или част от клонките на храста до 3-5 см над почвената повърхност. Целта е от спящите пъпки да израснат силни леторасти. Щом достигнат напролет 15 см височина, загърлете ги с рохка и влажна почва. С нарастването ще загърлите леторастите още 2-3 пъти до около 25 см от основата им. Докато правите това, премахнете час от леторастите, за да се развиват по-добре останалите. В основата си те ще пуснат силни корени. При загърлянето насипвайте почва в средата на храста, така че леторастите да се отклоняват встрани. Леко наклонените се вкореняват по-добре от изправените. Поради насипването на почва в основата на растенията този начин се нарича още и чрез загърляне. А що се отнася до срока на извършване на подрязването на храстите, ясно е че това трябва да стане преди да е започнало сокодвижението, сега, през февруари. Закъснее ли се, много от хранителните вещества, складирани в корените, ще са се отправили към върховете и с резитбата ще бъдат безвъзвратно загубени.

За калеми избирайте клончета от южната страна на дървото

Наесен развалете купчинката и изрежете до основата пусналите корени леторасти. Така може да ги засадите на желаното място.

Сега е моментът за размножаване чрез вкореняване на отводи
16714
 

Последни материали
Виж
Въпреки спада на изпратените количества за чужбина от януари до ноември
Износът на птиче месо от Украйна надхвърли 1 милиард долара
Икономисани са средства на стойност до 250 милиона долара
През тази година Египет сви вноса на пшеница със 17 на сто
Търгът за хлебна пшеница бе отменен и пренасрочен за 23 декември
Йордания пак закупи само половината от планирания фуражен ечемик
Предстои унищожаването им съгласно действащото законодателство
Иззеха над половин тон внасяни от Сърбия храни без нужните документи
До тук ЕК е раздала 178 млн.
МЗХ очаква отговор от Брюксел за европейска помощ за царевицата
Законодателни промени
Пакет Омнибус ускорява въвеждането на пестициди и маха дневниците за третиране
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да подготвим резниците за зимно размножаване на растения
Практични съвети
Размножаване на лавър
Събиране на лозови резници
Размножаване на лилиумите през есента
За един месец малките рибки изминаха над 500 километра по течението на реката
Есетрите, пуснати от WWF по Дунав, достигнаха Черно море
Орех, получен от семка няма да има качествата на майчиния сорт
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини