Средната печалба на фермерите в Германия през тази година е намаляла с 18% спрямо миналата до 55 хил. евро, сочат данни на Асоциацията на германските селскостопански производители, цитирана от Euronews. Според фермерите сред причините за неблагоприятните финансови резултати са разразстването на активността на еколозите и множеството програми за борба с климатичните промени, които неизбежно се отразяват върху производството на селскостопанската продукция чрез ограничителни и дори забранителни мерки. При това към чисто икономическия и бюрократичен натиск се добавя и психически – фермерите са обвинявани в неекологично производство, парникови емисии и нехуманно отношение към животните.
Изследователи обаче твърдят, че става дума за дългосрочна тенденция. Цените на храните, а оттам и преките приходи на фермите в Германия, се понижават постоянно през всички десетилетия след края на Втората световна война. Освен това ако през 50-те години на ХХ век печалбата на селскостопанските производители е надхвърляла 60% от получените приходи във фермата, в момента не достига и 21%.
Разбира се, изясняването на причините, каквито и да са те, изобщо не успкоява фермерите. В края на есента селскостопанските производители в Германия подобно на колегите си в други страни от Европейския съюз проведоха мащабни протести с искания за промяна на настоящото състояние на нещата. А сред основните заплахи за своето професионално оцеляване те посочват и постоянно увеличаващият се брой на споразумениятаза свободна търговия между ЕС и трети страни.