В българския износ на сирене и извара към трети страни на първо място е САЩ. По предварителни данни на НСИ и Министерството на земеделието и храните през 2024 г. към щатите сме експортирали 2 506 тона от двата млечни продукта. Количеството е съизмерно с износа ни към Германия – държавата в ЕК, която приема най-големи количества родни сирена и извара. За миналата година сме изпратили към немския пазар 2 547 тона.
И към САЩ, и към Германия износът ни на млечните продукти расте през 2023 и 2024 г., но този към САЩ е с по-голям скок, тъй като преди 2 години сме доставили отвъд Атлантика 2 408 тона.
Отново през миналата година Германия е внесла в България 4,5 пъти повече сирена и извара от тези, които ние сме доставили там – общо 11 875 тона. В същото време САЩ липсва сред по-големите вносители на български млечни продукти, посочени в информационното табло. Общо вносът на сирена от отвън е измерен на 41 637 тона и е над половината от българското производство.
През 2024 г. общото количество произведено краве сирене у нас е 71 009 тона, от които сме изнесли 16 818 тона. Произведеното българско сирене е под 1% от произведените в ЕС сирена, които са 9 594 000 тона за миналата година.
Затова след като президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи на 2 април, че САЩ ще обмитява с 20% стоките, идващи от ЕС, най-голямата аграрна организация на Стария континент Копа и Коджека обяви, че митата застрашават предимно производителите на вино и спиртни напитки във Франция, Италия, Испания, на сирене и млечни продукти в Полша, Франция, Нидерландия, Германия, на маслини и зехтин в Испания, Гърция, Италия и на свинско и преработено месо в Дания, Германия, Испания.