Износителите на птиче месо трябва да регулират предлагането, за да избегнат понижаване на цените и нестабилност на световния пазар на пилешко, става ясно от последния отчет на холандската Rabobank, специализирана в кредитиране на селското стопанство, който цитира електронното издание Meat-Inform.
Като основен проблем се очертава продържителният период на свръхпредлагане на много от големите пазари като Европейския съюз, САЩ и ЮАР, изтъкват експертите на банката. Всъщност само поразените от болести по животните пазари на Китай, Мексико и на Бразилия (заради едновременното свиване на предлагането и нарасналото търсене от чужбина) работят достатъчно добре, останалите страдат от свръхпредлагане. Поради това регулирането на предлагането е от ключово значение за повишаване на приходите на световния птицевъден бранш през втората половина на 2019 г., коментират специалистите.
Тогава на пазара се очаква и оживление, свързано с африканската чума по свинете и повишаване на цените на свинското и останалите видове месо. „Потребителите ще започнат да заменят свинското с по-достъпното пилешко. Впрочем тази тенденция няма да се задържи дълго”, твърди Нен-Дърк Мадлър, старши анализатор за пазара на месо в Rabobank. Според него причината за това е, че Китай купува относително малки количества птиче месо на международните пазари и то най-вече субпродукти, бутчета и крилца. Пилешкото филе не блазни китайските вносители и макар търсенето на пилешко на местния пазар да се очаква да нарасне, едва ли ще се стигне до съществено увеличаване на вноса, се посочва в доклада.
Експертите на банката коментират също, че държавите с осигурен достъп до пазарите на Китай и Виетнам, пострадали от АЧС, ще отчетат положителни резултати, но слабото търсене на пилешко филе в световен мащаб остава ключов проблем за износителите, тъй като за много от секторите в бранша то е основен източник на приходи.