Министерството на търговията на Турция разработва проект за решение, с което временно да забрани износа на пилешко месо, съобщи местното електронно издание Haber Global. Властите в югоизточната ни съседка смятат, че мярката ще успее да стабилизира цените на пилешкото месо на вътрешния пазар, които през последните 5 месеца се повишиха двойно.
Проблемът възникна покрай рязкото поскъпване на червеното месо през последните месеци – килограм говеждо в Истанбул вече излиза по 600 турски лири (около 18,5 долара) за килограм по текущия курс – бел. ред.), а рибата се продава и до 700 лири. Трупното месо върви по 380 лири, но на дребно цената достига 600 лири.
Поскъпването накараха турците да се ориентират повече към пилешкото, а това увеличи търсенето му на вътрешния пазар и съответно – цените.
Членът на Истанбулската палата на месарите Вейсел Гюнал изтъкна, че проблемът се е усетил особено остро при празнуването на Рамазан байрама. „Червеното месо поскъпна много, затова населението се насочи към пилешкото, но дори и то не можеше да бъде намерено в нужните количества. Явно птицевъдите видяха в това възможност да припечелят и съзнателно намалиха броя на птиците, изпращани за клане, предизвиквайки допълнителен недостиг на пазара и още по-голям ръст на цените. За съжаление днес пилешките крилца надхвърлят 200 лири за килограм. ”, подозира Гюнал. Той сподели, че проблемите с педлагането на пилешкото месо в Турция продължават и след празниците.