Тютюнопроизводството в Родопите е на път да изчезне, тъй като все повече стопани се отказват да отглеждат културата заради ниските изкупни цени на традиционните ориенталски сортове. Отлив има и в производството на картофи, се посочва в материал на Българското национално радио.
Допреди 30 години добивите в района на Кърджали да достигали 28 хил. тона, в отглеждането на културата се включваха и децата, а парите от предадения тютюн бяха достатъчни за издръжка, но вече не е така. В граничната с Гърция община Кирково през миналото лято са произведени само 600 тона тютюн при 4 хил. през 2016 г.
Предпочитанията са към гръцкия сорт "Катерини", който е с ниски добиви, но изкупната му цена стига 9 лева за килограм. Въпреки това има недоволни стопани, каза кметът Шинаси Сюлейман. Заради ниската изкупва цена на тютюна някои фермери са засели площите си и със зеленчуци, и с тютюн, за да се подсигурят, но това е по-трудоемко, обясни той.
В по-високата част на планината разчитат на картофите. На тях залагат жителите на ардинското село Жълтуша, но изкупната цена е ниска. Повечето семейства отглеждат и животни, казва кметът на селото Карамфил Димитров. По негови сметки около 30-40 души отглеждат по една крава, а преди години са били около 120.
Местните стопани се ориентират към алтернативни култури. Хит в момента е лавандулата, защото пазарът ѝ е добър. Според Димитров обаче ароматната билка трудно ще измести картофите, защото няма достатъчно големи площи за отглеждането ѝ.