Начало » Новини » Страната
10.04.2025 г.

Нитратно уязвимите площи се разрастват, спазвайте забраните за торене през зимата!

Важни промени в ЗИУ 2
Нитратно уязвимите площи се разрастват, спазвайте забраните за торене през зимата!

sinor.bg

През последните 3-4 години експертите от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) са проучвали подпочвените води, в резултат на което е установено тяхното сериозно замърсяване на територията на почти цялата страна. При взетите проби съдържанието на нитрати във водите е надхвърляло 30 милиграма на литър, което се приема за заплаха от замърсяване. Именно затова и от тази година голяма част от земеделските ниви ще попадат в подобни зони, а това означава, че фермерите са длъжни да не торят в периода от първи ноември до 25 февруари на следващата година. Това съобщи пред земеделци от Западна България Петър Кировски, ръководител на Дирекция „Растениевъдство“ в МЗХ, по време на информационната кампания за кандидатстване по директните плащания.

Важното е при тези зони да прилагате допустимите норми за подхранване, които не са тежки за прилагане като начин и количества на прилаганите торове, поясни Кировски. Особено внимание обаче трябва да проявяват фермери, чиито ниви са в близост до воден обект и пък има наклони.

Експертът посъветва фермерите да спазват методиката за прилагане на предварителната условност и ръководството за прилагане на законно установените изисквания за управление (вижте методиката в линка).

Заповедта на МОСВ с новите нитратно уязвими полета вече е предадена във Държавен фонд „Земеделие“, така че и самите стопани могат да проверят дали техни парцели попадат в разширените области. Защото при неизпълнение на изискванията от Законно установените изисквания ЗИУ 2, ще бъдете санкциониран. Именно затове е важно да проверите къде попада вашият парцел и какво трябва да изпълнявате!

Нови зони са добавени в 5 области от Южна България и реално няма незасегната област в България. На места почти целите общини са под заплаха. За пример Кировски даде община Бяла Слатина във Врачанско, където 98 процента от площите попадат в нитратна зона. В Софийско също има немалък процент обработваеми с подобна заплаха. Не са засегнати единствено Област Смолян и част от Благоевград, част от Търговищко и Стара планина, където няма земеделие.

Екатерина Стоилова

Нитратно уязвимите площи се разрастват, спазвайте забраните за торене през зимата!
3976
 

Последни материали
Виж
Проверките за поражения приключват до края на май
Над 300 000 дка са заявени с измръзвания
Съвети за градинаря
Ето какво да добавим в ямките при засаждане на доматите!
Важно за фермерите!
На 7 май Европарламентът ще гласува визията за бюджета на ЕС след 2027 г.
Активно обсъждане на бъдещата ОСП
Втори диалог на еврокомисаря Хансен за младежките политики
Предстоящо
На 8 май Еврокомисията ще проведе конференция за визията на ОСП
Лесотехнически университет
Научен екип подготви стандарт за улично озеленяване
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини