През последните 3-4 години експертите от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) са проучвали подпочвените води, в резултат на което е установено тяхното сериозно замърсяване на територията на почти цялата страна. При взетите проби съдържанието на нитрати във водите е надхвърляло 30 милиграма на литър, което се приема за заплаха от замърсяване. Именно затова и от тази година голяма част от земеделските ниви ще попадат в подобни зони, а това означава, че фермерите са длъжни да не торят в периода от първи ноември до 25 февруари на следващата година. Това съобщи пред земеделци от Западна България Петър Кировски, ръководител на Дирекция „Растениевъдство“ в МЗХ, по време на информационната кампания за кандидатстване по директните плащания.
Важното е при тези зони да прилагате допустимите норми за подхранване, които не са тежки за прилагане като начин и количества на прилаганите торове, поясни Кировски. Особено внимание обаче трябва да проявяват фермери, чиито ниви са в близост до воден обект и пък има наклони.
Експертът посъветва фермерите да спазват методиката за прилагане на предварителната условност и ръководството за прилагане на законно установените изисквания за управление (вижте методиката в линка).
Заповедта на МОСВ с новите нитратно уязвими полета вече е предадена във Държавен фонд „Земеделие“, така че и самите стопани могат да проверят дали техни парцели попадат в разширените области. Защото при неизпълнение на изискванията от Законно установените изисквания ЗИУ 2, ще бъдете санкциониран. Именно затове е важно да проверите къде попада вашият парцел и какво трябва да изпълнявате!
Нови зони са добавени в 5 области от Южна България и реално няма незасегната област в България. На места почти целите общини са под заплаха. За пример Кировски даде община Бяла Слатина във Врачанско, където 98 процента от площите попадат в нитратна зона. В Софийско също има немалък процент обработваеми с подобна заплаха. Не са засегнати единствено Област Смолян и част от Благоевград, част от Търговищко и Стара планина, където няма земеделие.
Екатерина Стоилова