Начало » Важно за фермера » Животновъдство
24.06.2003 г.

Грешки при угояването на водоплаващите

Какво да направите, за да успеете в бизнеса с черен дроб от патици и гъски

Още през 1963 г., когато у нас започна угояването на гъски за производство на черен дроб, бяха изготвени инструкции, свързани с принудителното угояване (гушенето). Тяхното спазване се контролираше от специалисти при окръжните кооперативни съюзи, а резултатът никак не беше лош. След 1979 г. инструкциите бяха актуализирани и даваха възможност да се организира напълно затворен кръг на производство на черен дроб за износ. Впоследствие в отглеждането и угояването на водоплаващи птици се включиха много хора, които нямаха опит и не обръщаха внимание на препоръките. В резултат на това от гъска се получаваше по около 500 г черен дроб, а от патица - около 400 г, вместо съответно 600-700 и 450-550 г. 

Патиците мюлари са хибрид между домашна патица (най-често Бяла пекинска) и патоци от вида Няма (турска), известна в света като "барбари". Хибридите трябва да се получават от фирми, които ползват патици - прародители, произхождащи от селекционни центрове, като "Черри Вели Фармз" (Англия), "Братя Гримо", "Гурмо" и др. (Франция), с което се гарантира получаването на еднакво развити мюлари и висок процент (над 90 на сто) екстра качество.

При гъските положението е по-друго. Угояват се основно породи като Сива Ландеска, Бяла Ландеска, Емденска, Романьолска, Рейнска и др. През последните години се внедриха и специални хибриди за черен дроб и месо. От много тежките породи гъски може да се получи черен дроб с тегло над 1 кг, а от дребните по-примитивни породи - около 350-450 г. Тежкият дроб обаче е с мазнини, вградени както в чернодробните клетки, така и в междуклетъчните пространства. При обработване мазнината от междуклетъчните пространства излиза от дроба. Тези дробове обикновено се категоризират в трето качество и се заплащат на много по-ниски цени. За разлика от тях дробовете от по-дребните гъски са с мазнина, вградена предимно в чернодробните клетки, и остава в тях при термична обработка. Такива дробове са от първо и второ качество и се заплащат по-скъпо. Птиците за принудително угояване трябва да бъдат млади, здрави, жизнени, със завършен растеж над 85 на сто и добре развита костна система и мускулатура, да произхождат от райони, в които няма инфекциозни заболявания по птиците. От слабите птици се получава некачествен черен дроб и е безсмислено да се угояват.

При угояването на гъски полът е без значение, но не е така при мюларите. От мъжките мюлари се получава по-тежък и с по-фина структура черен дроб. При женските патици мюлари черният дроб винаги е с по-ниско тегло, с повече и по-дебели (жилави) кръвоносни съдове и следователно с по-ниско качество.

Гъските може да се угояват след навършване на 2-3-месечна възраст, но при условие че са добре охранени и имат живо тегло над 4,4-4,8 кг в зависимост от породата. Известно е, че при слабите птици царевицата, която им се дава за храна, се използва първо за натрупване на жива маса - мускулатура и костна система, и едва след това за уголемяване на черния дроб. В резултат на това угояването протича за 28-35 дни вместо за 18-22 дни. При мюларите всички фирми препоръчват те да бъдат угоявани, след като са достигнали тегло поне 3,9-4,2 кг. Колкото по-високо е теглото им,толкова по-добре. Опитите показват, че ако един мюлар се заложи на угояване, когато е с тегло 4,2 кг, той достига за две седмици до 5,5 кг. От него се получава около 500-550 г черен дроб (почти винаги от екстра качество) и над 500 г мазнина. Това са едни от основните изисквания от първия етап от отглеждането на водоплаващите птици, преди да се премине към принудителното угояване, при което също се допускат съществени грешки. 

Грешки при угояването на водоплаващите
18695
 

Последни материали
Виж
Създава се Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве
Още 200 милиона трябва да осигури държават
Преструктурираха средства на ДФЗ за изплащане на украинската помощ
Цената на едро е добра
В Сливен вече берат череши
Аржентинските фермери настояват за отмяна на експортното мито върху износа на пшеница
Снегът изпочупи младите ластари на малините
Ниските температури нанесоха значителни щети на овошките в Сърбия
Специализирана в търговия с цитрусови и костилкови плодове
Испанска компания залага на производството на ягодови култури в Румъния
Свързани материали
Виж
Създават се два научни комплекса за изследвания в областта на храните, морската и речна среда
НССЗ
На 25 октомври ще има онлайн обучение за витаминозното хранене при овцете
Фуражната добавка ROBABIO ADVANCE за отбити прасенца и прасета за угояване е безопасна
Американски изследвания потвърждават ефективността на метода
Канадец откри как кравите му да се телят предимно през деня
Хуманно отглеждане
Гъшият дроб от птици без принудително гушене е с тройна цена
Онлайн, вход свободен
Семинар за пчелари на тема „Особености в хигиенно поведение на медоносната пчела“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини