Начало » Важно за фермера » Пчеларство
05.06.2025 г.

Лошото време удари реколтата от пчелен мед в Ямболско и повишава цените

След топла зима, измръзнала рапица, закъсняла пролет и градушка
Лошото време удари реколтата от пчелен мед в Ямболско и повишава цените

Скок на цените на дребно на меда и пчелните продукти с 20-30% е неизбежен, прогнозират производители от област Ямбол на фермерско изложение, цитирани от Българското национално радио. Заради масовото измиране на пчелни семейства през зимата добитият мед ще е значително по-малко, отколкото през предходни години. Ниските изкупни цени на едро също притискат стопаните.

Нетипично високите температури през зимата са причина за унищожаването на стотици, дори хиляди пчелни семейства в Ямболско, заявиха дългогодишните пчелари Даниела Симеонова и Здравко Аврамов, които имат кошери в близост до селата Робово, Челник и Симеоново.

„Загубата ни е 80 кошера от 240 – една трета", споделя Симеонова.

„При мен беше още по тежко положението – от 140 кошера останах с 26", посочва Аврамов.

Високите температури през зимата се отразяват много лошо на пчелите, тъй като не могат да изпаднат в летаргия и цяла зима консумират – износва се старата пчела много по-бързо и умира, преди да се излюпи новата, обяснява Симеонова. „Направихме отводки, то добре, че другите се запазиха. Те са ни 3 пчелина на различни места ... Посъздадохме ги пак, върнахме ги, само че няма да се извади мед от тях, това са млади семейства сега – евентуално за догодина, и то ако останат живи“, надява се тя.

Пчелите почти не са успели да съберат нектар от рапицата, защото измръзна, съобщи Симеонова. „Нали падна снегът. То на цветовете беше и като го измрази – край, спира да отделя нектар“, уточни тя и подчерта, че заради това и медът ще е много по-малко тази година. Довола е, че поне се е разминала с градушката, разразила се в региона на 24 май.

Аврамов обаче не е пощаден и от природния катаклизъм. Градушката е пробила капаците на кошерите и сега трябва да бъдат подменени. Благодарение на приятели е успял да възстанови пчелните семейства и дори има амбицията да ги увеличи до 150-155. „Няма да се предаваме!“, категоричен е той.

След опустошителната за пчелите зима, пролетния сняг, градушките и обилните валежи оптимизмът идва още с първите юнски дни, когато температурите в региона подгониха 30 градуса. „Топлото време започна, но всичко тази година закъсня – при нас не е почнала да цъфти акацията, всичко закъсня поне с месец. Ако цъфне акацията ... Но липата тепърва предстои, драката, кориандъра, в момента има голяма ливадна растителност. Дръвчета няма цъфнали, тази година там беше критично положението с овошките, но пък за сметка на това сега ливадната растителност полудя при нас и сме много доволни", сподели Аврамов.

Заради вноса от Украйна, Китай и Турция изкупните цени на едро на българския мед са паднали до 3,50-4 лв. за килограм, което принуждава пчеларите да продават основно по фермерските изложения.

„Ние допреди 6 години продавахме меда само на едро, нямахме никакъв проблем, обаче откакто почнаха да го вкарват, просто тези, които купуват на едро, спряха да купуват от нас, производителите, и си вкарват украински, преработват него. Нищо не сме пласирали миналата година на едро, всичко си го пласирах на изложения", признава Симеонова.

В момента масово килограм мед струва 10 лева.

„Най-вероятно ще вдигнем цените, защото много по-малко мед ще имаме. Ниски са, трудно е, особено пчелините като са пръснати надалеч, не са в селото, не са ти удобни наблизо, то само за гориво сума ти пара отива. Отделно буркани, капачки, етикети", изтъква тя.

Миналогодишната ѝ реколта все още е по 10 лв. за килограм, тазгодишната се очертава най-малко на 12 лв. „То пък ако е много, виждате, градът е беден, и това няма да може да се продава“, притеснява се Симеонова.

Нагоре ще е цената, за да има и финансов стимул, твърди Аврамов. „Цените ще ги вдигнем малко, с 20% ще се вдигнат, след есента на тези цени вече е трудно", смята той.

Въпреки трудностите и масовия мор на пчелите, при по-задълбочен сравнителен анализ с предходните години заключението за момента е положително. „Засега е добре, по добре е от миналата година. И миналата година по това време беше много добре, но после вече трайно се засуши", припомнят двамата пчелари.

Лошото време удари реколтата от пчелен мед в Ямболско и повишава цените
4395
 

Последни материали
Виж
Очакват се напрегнати преговори но този бюджет
Германия отхвърля бюджета до 2034 г., предложен от Европейската комисия
След АДФИ ще се обмислят съкращения
Тахов: Заплатите на горски служители могат да се вдигнат, само ако предприятията са на плюс
Мнението на бранша
Браншовици искат помощ и заради ниските добиви от есенници
Вносител е българска фирма
Пазарът е задръстен от родни дини, а Лидл и Кауфланд продават гръцки
Решения на ЕК
ЕК може да даде България на съд за непрозрачни поръчки при електронното управление
Преработката намалява, но ръстът в износа на масло може да я съживи
САЩ влошиха прогнозата си за реколтата от слънчоглед в Украйна
Свързани материали
Виж
Сливат аграрните пари с тези на Кохезионния фонд
Според ЕК бюджетът за земеделието след 2027 г. се запазва, според анализатори се намалява
Държавите само ще решават как да разпределят средствата
Кошмарът, че Брюксел ще вкара парите за земеделие в общ гигански фонд, утре ще се сбъдне?
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Обзор на изминалата седмица
Кратки фанфари около еврото преди Брюксел да посрещне фермерските протести
На 15 юли от 11 часа пред сградата на земеделското министерство
Служители от селскостопанския сектор ще протестират за по-високи заплати
Центърът по растителна системна биология и биотехнология представи иновативни разработки за устойчиво земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини