Начало » Новини » Страната

Наградите за „Агробизнесмен на България“ бяха връчени в 14 категории, две от които са нови

Церемония
Екатерина Стоилова / 11.11.2025 г.
Наградите за „Агробизнесмен на България“ бяха връчени в 14 категории, две от които са нови

Мениджърът на "Екофол" Татяна Михайлова получи приза от министъра на земеделието Георги Тахов Снимка: sinor.bg

Традиционната церемония по връчване на наградите за „Агробизнесмен на България“ тази година се отличи с нови две категории, по които бяха избрани най-добрите представители на земеделския сектор. Освен досегашните 12 категории за първи път отличия получиха и представители от семепроизводството и от преработката на селскостопанска продукция. Организатор на конкурса е вестник „Български фермер“, който за 34-и път връчва награди на отличилите се земеделци, животновъди и партньори, свързани с агросектора.

Голямата награда „Агробизнесмен на България“ за 2025 г. получи търговският директор и председател на съвета на директорите на иновативната компания за производство на торове „Екофол“ Татяна Михайлова, която от 36 години е на пазара. В категорията за Местни инициативни групи наградата отиде при МИГ „Лясковец-Стражица“ – първата инициативна група в България, кандидатствала и одобрена за подпомагане по европейските програми. За тези 15 години местната общност е изпълнила 70 проекта на обща стойност от 5 милиона лева.

В новата категория за „Преработвател“ агробизнесменът за тази година стана Стефан Борисов, собственик на търговищката компания за месни продукти „Енола“. Кредото на Борисов е да предлага продукция с високо качество, защото „това означава и качество на живота“. При втората нова категория за семепроизводител “Агробизнесмен на годината“ стана Анита Гешевска - зърнопроизводител, собственик и управител на „Сортови семена 2002", Плевен.

В категорията за биопроизводител отличието получи Радостин Стойчев, който се занимава със земеделие от 2005 г. , а днес е най-големият производител на биомалини в Самоковско. Първите декари с малини засажда с проект по програма САПАРД , като преходът към биологично поризводство започва след 2007 г. Днес ткой отглежда 500 декара с биомалини. От миналата година Стойчев членува в организация на производители с още седем земеделци. Чрез обединението те се надяват да организират по-добре работата в стопанствата си и да реализират продукцията си на повече пазари и на по-добри цени.

Наградата за Млад агробизнесмен беше връчена на Петър Петров от габровското село Съботковци, чийто семеен бизнес е комбинация от животновъдство и алтернативен туризъм. При връчването на наградите Петров беше дошъл с цялото си семейство и двамата си наследници – син и дъщеря, които в бъдеще със сигурност ще поемат семейния бизнес. Неслучайно и при получаването на наградата Петров се обърна към ръководството на Министерството на земеделието и храните с надежда за сериозна подкрепа на семейните ферми в страната и на младите хора, които искат да отглеждат децата си сред природата.

По време на церемонията министърът на земеделието и храните Георги Тахов, който връчи и част от наградите, припомни, че през 2025 година скторът е получил над 2,4 млрд. лева и до края на годината се очаква да бъдат разплатени още 1 млрд. лева. Той очаква тази тенденция да продължи и през следващата година.

Наградите за „Агробизнесмен на България“ бяха връчени в 14 категории, две от които са нови
704
 

Последни материали
Виж
С 30 млн. евро се увеличава бюджета по направление „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“
Церемония
Наградите за „Агробизнесмен на България“ бяха връчени в 14 категории, две от които са нови
Биоплощите са нараснали с 46% за година
89 производители очертават биологичния профил на област Кюстендил
Дотук получените средства са 29,5%
ЕК ни плати 438,6 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост
Двойно по-голяма квота за износ на зърно от Русия
Цената на руската пшеница се покачи до $232-233/т FOB
Русия с рекорден износ на пшеница през ноември
Свързани материали
Виж
Връчване на наградите „Агробизнесмен на България“ за 2024 г.
Тахов: До 2028 г. предлагаме 1,2 милиарда лв. за напояване на 2 милиона декара земя
Конкурс за агробизнесмен на 2023 г.
Агроведомството ще представя успешни агробизнес модели
Италиански фермер използвал дъщеря си и двама служитили за крупна измама
Агробизнесмен на годината
Венелин Делгянски: Българското зърнопроизводство е по-конкурентно от германското, с таваните обаче ще разрушат структурата ни
Агробизнесмен на годината
Бозуков: Възможно е да се отложим Стратегическия план за пролетта
Церемония
Потомственият фермер Венелин Делгянски е Агробизнесменът за 2021 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини