По този въпрос съществуват две противоположни мнения. Най-често срещаното е, че не трябва да се подрязват листата на доматите, а да се оставят така, както ги е замислила природата. Да, премахването на всякакви части от растенията предизвиква стрес, на който те могат да реагират, като опадане на цветовете, завръзите и плодовете, снижаване на имунитета, а като следствие се увеличава риска от развитие на болести и нападение от вредители. Всичко това води до намаляване на добивите.
Какво казват специалистите и опитните градинари?
Специалистите и опитните градинари единодушно твърдят, че е нужно да се премахват долните листа на доматите по следните причини:
1. В условията достатъчни количества влага и хранителни вещества, доматите ще се развиват доста буйно, ще имат обилна листна маса, а листата ще бъдат големи и месести. Разбира се, те са необходими за нормалното протичане на фотосинтезата, но прекалено гъстият листен апарат може да навреди на растенията. Той ще възпрепятства движението на въздуха, ще усложни процеса на изпаряване на влагата от почвата и ще провокира развитието на гъбични и други болести. За да се предотврати това, долните листа на доматите трябва да се отстраняват своевременно.
2. Големите и месести листни пластини изпаряват много влага, а растенията изразходват по-високи дози хранителни вещества, за да ги поддържат. Те може да се окажат недостатъчни за отглеждане на едри и сочни плодове. За развитие на красиви зелени растения, но и едри сладки домати, необходимо е правилно разпределение на потоците от хранителни вещества и влага.
3. Като резултат от поливането, долните листа на доматите често силно се огъват и накланят към земята, буквално докосвайки я. Това може да провокира гниене и развитие на фитофтора. Тя започва по-често от долните листа, които потъмняват и изсъхват. При благоприятни условия за развитие, гъбичната инфекция започва да се издига интензивно нагоре, засягайки цялото растение. За да се сведе до минимум рискът от разпространение на фитофтората, важно е да се премахнат долните листа.
4. Отстраняването на част от листата прави растенията по-компактни и позволява по-добро проветряване, по-малка склонност към боледуване и ефективно използване на влагата и хранителните вещества.
Кои листа трябва да се отстраняват?
За да не навредим на растенията, важно е отстраняването на листата да се извършва поетапно, като първото провеждане на процедурата протича на два етапа. Първият – когато плодовете на първа китка вече са завързали, а вторият – когато започнат да придобиват характерния за сорта цвят.
Когато узряват плодовете на първа китка, тогава започват да наедряват тези на втора китка. Препоръчва се процедурата по отстраняване на листата да се повтори и стъблата да се почистят от зелената маса.
Необходимо е да се действа по този начин през целия период на вегетация и плододаване на доматите.
Почистване и резитба се препоръчва и в други случаи:
– когато долните листа пожълтяват и се покриват с петна, тогава е по-добре да се отрежат преди формиране на плодовете;
– ако листата са пожълтели и изсъхнали;
– ако растенията са засадени близо едно до друго и се засенчват взаимно.
Важно е да се спазват правилата, като седмично се премахват не повече от 3 листа за 1-2 процедури. В противен случай растенията изпитват силен стрес и се затормозява развитието им.
Кога?
Отстраняването на листата трябва да се извършва рано сутрин, но задължително в сухо време, за да могат да засъхнат срезовете. Можем да използваме ножица или ръчно, като придържаме стъблата и ги издърпваме нагоре, но не надолу или настрани.
Какви са резултатите от тази процедура?
Отстраняването на листата има само положителен ефект върху развитието и плододаването на доматите.
1. Те са по-рядко засегнати от гъбични и други инфекции.
2. Оптимално усвояване на влагата и хранителните вещества, които не отиват за поддържане на ненужна зелена маса, а към формиране и наедряване на плодовете.
3. Почвата просъхва равномерно, а корените и стъблата не загниват.
4. Добивите се повишават при равни условия на отглеждане.
5. Доматите по-бързо узряват.
Премахването на ненужните листа е не само възможно, но и необходимо. Важно е само да се спазват правилата и процедурата ще бъде максимално ефективна.