След неуспешни преговори, продължили няколко седмици с Министерството на земеделието и храните и синдикатите в сектора на горите за увеличаване на заплатите им с поне 30%, днес служителите от системата ще блокират пътя към Гърция при Кресна от 10 до 18 часа. Това съобщиха от Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" (НФЗГС) към Конфедерация на труда (КТ) "Подкрепа", които съвместно с Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост (ФСОРСДП) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), водеха безуспешни опити за увеличаване на трудовото възнаграждение на работещите в сектора и за промяна на статута на тази професия.
Председателят на стачния комитет на КТ "Подкрепа" Марио Нинов съобщи в интервю за БНР, че „проблемът е с проклетия държавен бюджет за 2025 г. и недофинансирането, в резултат на което от МЗХ им обещават процентно да започнат на части да вдигат заплатите им от октомври, като парите ще бъдат преведени със задна дата от юли до края на годината. „Излизаме на пътното платно, защото няма нищо черно на бяло насреща, само приказки“, посочи още Нинов.
Преговорите с МЗХ не са от вчера
Работещите в държавните горски и ловни стопанства не са получавали увеличение на работните заплати от 2023 г. От „Подкрепа“ обясниха още, че предвид значителния ръст на цените на стоките от първа необходимост и енергоносителите през последните две години трудовите възнаграждения не са достатъчни, за да покрият жизнения минимум на работещите и техните семейства. В същото време горските са на първа линия при гасенето на пожарите, които последните години масово се разразяват в горите. За този труд обаче горските не получават допълнително възнаграждение, а държавата не им осигурява необходимите оборудване и дрехи.
По думите на Нинов, време е да се помисли за включването в трудовите им характеристики специални клаузи, които гарантират ранно пенсиониране, подобно на служителите от системата на министерствата на отбраната и на вътрешните работи - работата на горските е твърде рискова и се доближава по обществена значимост до тази на пожарникарите и МВР служителите.
Въпреки натиска, оказван срещу горските служители да не протестират, синдикалистите са категорични, че ще търсят правата си по законен път.