Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
08.07.2025 г.

Къде какви болести и вредители са открити в посевите към 7 юли?

БАБХ
Къде какви болести и вредители са открити в посевите към 7 юли?

Листни въшки sinor.bg

През повечето дни от месец юни агрометеорологичните условия се определяха от температури над климатичните норми и валежи около и под нормата за месеца. Високите температури в началото на месеца ускориха темповете на развитие при доста култури, а падналите валежи в края на първото десетдневие поддържаха добро нивото на влагозапасите в 50- и 100-сантиметровия почвен слой. Високите температури в края на юни обаче предизвикаха „горещ стрес“ - освен при тютюна и при други пролетни култури. Този факт в комбинация със засушаването и безводието доведе до скъсяване на фенофазите на растенията, което от своя страна може да доведе до понижение на добивите, съобщават от БАБХ.

От БАБХ припомнят, че площите, засети със слънчоглед към 19 юни, са 9, 233 млн. декара, а с царевица са 4, 122 млн. дка. При пролетните култури слънчогледът е настъпил във фаза BBCH (57-65) „Бутонът е ясно отделен от най-горните листа“ - „Пълен цъфтеж: тръбестите цветове, заемащи средната третина на цветното легло, са цъфнали (тичинките и близалцето се виждат)“ Царевица: ВВСН (19-59) „Разтваряне на девети (или следващ пореден) лист“ - „Край на изметляването – метлицата е напълно разтворена“. При слънчогледа на площ от 2,2 милиона декара (21,9%) са внесени почвени хербициди, а вегетационни хербицида са внесени върху 2,7 млн. дка (29,8%). При царевицата на площ от 1 милион декара (26,03%) са внесени почвени хербициди, а на 1,5 млн. дка (37,3%) - вегетационни.

Контрол на вредителите: Листни въшки

Констатирано е разселване и образуване на колонии от листни въшки в посевите с маслодаен слънчоглед в областите Добрич и Пловдив. В област Перник, на площ от 1,300 хил. ха са установени до 5–6% заселени растения (под ПИВ). В област Търговище се наблюдава поява на листни въшки, като плътността им е по-висока спрямо миналата година.

В област Враца са установени 15-20% нападнати от листни въшки растения царевица (под пределните норми ПИВ), Търговище 5-10% заселени растения, Кюстендил – до 8% заселени растения, Добрич – разселване и образуване на колонии.

Ливадна пеперуда

В област Варна е установена вредна дейност на гъсеници от ІІ-ро поколение на неприятеля. Отчетената плътност е под ПИВ.

Царевичен стъблен пробивач

В област Добрич протича развитието на първо поколение на неприятеля, който е в стадий от масово яйцеснасяне – начало на излюпване, до ларви първа-втора възраст. В областите Враца, Кюстендил, Монтана, Сливен и Шумен степента на нападение е ниска (под ПИВ) и варира от единични вгризвания до 10% нападнати растения с по 1-2 повреди на растение. По-висока плътност се наблюдава в областите Велико Търново, Видин и Плевен – от 15 до 50% нападнати растения с по 1-2 повреди (под ПИВ), но на ограничени площи, предимно поливна сладка царевица. Високите температури влияят негативно върху развитието на неприятеля.

Памукова (Царевична) нощенка

В областите Враца и Добрич са установени летеж и яйцеснасяне на неприятеля, в областите Перник и Шумен се наблюдава излюпване. Регистрираната плътност е под ПИВ - от единични нападнати растения в област Перник до 2-7 бр. гъсеници/100 растения в област Шумен.

Мана по слънчогледа

Констатирана е проява на системната форма на болестта по отделни растения в посевите със слънчоглед в областите Велико Търново и Кърджали.

Фома по слънчогледа - в началото на месец юни в област Разград са забелязани първи характерни напетнявания от фомопсис по долните листа на слънчогледовите растения. Извършени са третирания в областите Варна и Търговище. В област Шумен е установена степен на нападение от фома 2-4%. Извършено е предпазно третиране срещу болестта.

Алтернария по слънчоглед

Констатирана е поява на болестта на отделни полета в област Добрич, АЕР Тервел. Повредите са без икономическо значение. В област Търговище се наблюдава поява на алтернария и 0-5% нападение по долните листа. Слаба степен на нападение по листа от долните етажи е констатирана в област Монтана. В област Шумен е установена степен на нападение 3-5% по долните листа и е извършено третиране.

ТЮТЮН – Фенофаза: ВВСН (1104-1110) „Развитие на 4ти лист“ - „Развитие на 10ти лист“, Контрол на вредителите:

Тютюнев трипс - през месец юни е регистрирано нападение от тютюнев трипс на полето в областите: Благоевград, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Разград и Стара Загора. Степента на нападение е единични трипси на 10-12 растения. В цялата страна са извършени химични третирания. Не се съобщава за признаци на пръстеновидната некроза (доматена бронзовост) /Tomato Spotted wilt virus/, чийто преносител е тютюневия трипс, т. е. през настоящата година неприятелят не е вирофорен.

Листни въшки

Установено е развитие на листни въшки върху тютюневи растения в областите: Благоевград, Кърджали, Пазарджик, Стара Загора и Хасково. Отчетеното нападение е около ПИВ (1 - 5%). В област Кърджали масово се констатира 100% нападение от неприятеля, но не се наблюдава образуване на колонии и наличие на вирози. Извършен е химичен контрол.

Див огън - напетнявания от болестта са открити на тютюневите полета в област Благоевград - 5% нападнати растения, 1-ва степен. В област Кърджали е установено нападение само по долни листа, които нямат икономическа стойност, на малка площ покрай речни басейни, където се задържа влага. Няма съобщения за мана по тютюна.

СЕМКОВИ ОВОЩНИ ВИДОВЕ - Фенофаза: Ябълки, круши: ВВСН (74-78) „Размер на плода до 40 мм; изправяне на плода; (Т-фаза: долната страна на плода и дръжката образуват буквата „Т“)“ - „Плодовете са достигнали 80% от окончателния си размер“.

Контрол на вредителите: Обикновена крушова листна бълха /Cacopsylla pyri/

В областите Пазарджик, Пловдив и Сливен се наблюдава развитие на смесени форми на обикновена крушова листна бълха - яйца, ларви и възрастни. Плътността остава над регистрираните ПИВ.

Ябълков плодов червей

През месец юни се наблюдава вредна дейност на гъсеници от първо и начало на развитие на второ поколение на неприятеля. В различните области на страната е установена вредна дейност, изхранване на гъсеници от първо поколение на неприятеля и какавидиране. Констатираната плътност от първо поколение на неприятеля е под ПИВ в областите:

Търговище (0-3%), Добрич (0,5-0,8%). Плътност около ПИВ е установена в област Варна (0,81%). Отчетената плътност на неприятеля е над ПИВ в областите: Враца (0,5-1,5%), Кюстендил, Пазарджик и Търговище (1-3%), Благоевград и София област (2-4%).

В областите Благоевград, Ловеч и София област е установено начало на летеж на пеперуди от второ поколение на неприятеля. Начало на яйцеснасяне е констатирано в област Благоевград, АЕР Петрич, област Плевен и София област. Начало на излюпване на гъсениците от 2-ро поколение е установено в област Благоевград, АЕР Петрич.

Седмичният летеж на пеперудите е под ПИВ в областите Кюстендил и Сливен (0-5 бр./уловка за седмица). Летеж около ПИВ се наблюдава в областите Видин, Монтана, Русе и Силистра (2-5 бр./уловка за седмица). Установен летеж над ПИВ има в областите: Пазарджик (10-12 бр./уловка за седмица), Сливен и София област (10-34 бр. пеперуди/ФУ), Добрич (14-39 бр./уловка за седмица) и Благоевград (8-44 бр. пеперуди/ФУ). Постоянен летеж в заложените феромонови уловки се отчита в област Бургас.

Червен овощен акар

През месец юни се наблюдава развитие на смесени популации от летните поколения на неприятеля с плътност около и над ПИВ: в област Пловдив 3-5 броя/лист, в област Благоевград плътност 0-35 бр./лист, в София област 19-31 бр./лист.

Кръгломиниращ молец

През месец юни се наблюдава развитие на второ поколение на неприятеля. В областите с констатирано нападение от предходни години плътността остава по-ниска в сравнение с установената тогава и е под прага на икономическа вредност.

Калифорнийска щитоносна въшка

Констатирано е развитие на първо на неприятеля. Начало на раждане на ларвите от първо поколение е установено в област Стара Загора.

Листогризещи гъсеници и листозавивачки

В област Пазарджик се наблюдава летеж на пеперуди от новото поколение. Плътността на неприятелите е под регистрираните ПИВ.

Зелен бръмбар

В област Благоевград са наблюдава масова вредна дейност на неприятеля. Установената плътност е 6-12 бръмбара/100 летораста, 8-12% нападнати леторасти.

Струпясване по ябълката

Отчетена е следната степен на нападение: в областите Бургас, Видин, Монтана, Пазарджик и Търговище - слаба степен на нападение; област Сливен - слаба до средна степен на нападение; област Ловеч - 0-1% степен на нападение; области Варна и Добрич - 1-3% по листата 0,5-1% по плодовете; област Силистра 0,2-5% нападнати листа; област Ямбол - средна степен на нападение; област Монтана 3-5% по плодовете, област Враца - 5-10% по листата, слаба степен (0-5%) по плодове; област Благоевград - 1-2-ра степен (6-13% нападнати леторасти), 1-ва степен по плодовете (1-4 петна по плода); София област - 5-15% нападнати леторасти и 1-4 петна по плода; област Кюстендил - силна степен на нападение по листата и слаба по плодовете. В област Пловдив през последната десетдневка на месеца е отчетен край на гърмежа на аскоспорите в полска среда. Установената там степен на нападение от струпясване е слаба до средна по листата и средна по плодовете.

Брашнеста мана по ябълката

В областите Бургас, Видин, Добрич, Монтана и Пазарджик се наблюдава слаба степен на нападение от брашнеста мана. В област Пловдив е констатирана слаба до средна степен на нападение. В областите Кюстендил, Ловеч и Видин се наблюдават 0-2% нападнати листа; в област Силистра 0-4% нападение; в област Благоевград е отчетено нападение по леторастите от 1-2-ра степен (4-20% нападнати леторасти); в София област са установени 15-25% нападнати леторасти.

Огнен пригор

В София област са констатирани 3-5% нападнати леторасти.

КОСТИЛКОВИ ОВОЩНИ - Фенофаза: Праскови: BBCH (73-79) „Вторично окапване на завръза“ - „Плодовете са достигнали 90% от окончателната си големина“; Кайсии: BBCH (77-85) „Плодовете са достигнали около 70% от окончателната си големина“ - „Оцветяването се развива“; Череши и вишни: BBCH (89) „Консумативна зрелост (плодовете са с типичния си вкус и твърдост)“; Сливи: ВВСН (78-79) „Плодовете са достигнали около 80% от окончателната си големина“ - „Плодовете са достигнали около 90% от окончателната си големина“

Контрол на вредителите: Черна златка

В област Благоевград продължава летежа на бръмбарите на черна златка, които са установени с плътност 4-5 бр. възрастни на дърво и ларви в плътност 1-2 бр./дърво само в насаждения с изкоренени череши. В област Разград земеделски стопани съобщават за поява на възрастни в две овощни градини – 15 дка череши в с. Балкански, АЕР Разград и 6 дка сливи в с. Малко Йонково, АЕР Исперих.

В област Велико Търново черна златка е наблюдавана в края на овощна градина в близост до необработваеми площи. В област Пазарджик неприятелят е установен основно при череши, вишни и сливи, като вредят възрастни и ларви.

В област Кюстендил ларви в корените на дървета и възрастни по короната и ствола на дърветата се наблюдават в черешови и сливови градини, установяват се до 5% изсъхнали дървета. В област Шумен в овощна градина от вишни с площ от около 57 дка, е установено силно нападение от възрастни индивиди на неприятеля черна златка с плътност 1-2 бр. на дърво.

Овощната градина е силно засегната от ларвите на неприятеля.

Източен плодов червей

Приключва развитието и борбата срещу първо поколение на неприятеля. През първата половина от месец юни е установено начало на летеж на пеперудите от ІІ-ро поколение в областите: Благоевград, Пазарджик, Русе, Стара Загора и Ямбол. До края на отчетния период в областите Благоевград, Пазарджик, Сливен и Стара Загора е констатирано излюпване и изхранване на гъсениците от II-ро поколение. Проведени са 1-2 третирания.

Прасковен клонков молец

Приключиха третиранията срещу първо поколение на неприятеля. Към края на месец юни той е в различни стадии от развитието си: от какавидиране на първа лятна генерация до летеж на второ лятно поколение. В област Благоевград е установено начало на излюпване на гъсениците от II-ро поколение и е сигнализирано третиране.

Черничева щитоносна въшка

Неприятелят е установен в област Благоевградски регион с плътност над ПИВ (24-32 броя ларви / 1 метър клонка). В края на месец юни се наблюдава излюпване на ларви от II-ро поколение и е подаден сигнал за третиране.

Листни въшки

Третирания на прасковите срещу неприятелите са проведени в областите: Благоевград, Силистра, Сливен и Стара Загора. В област Благоевград е отчетена плътност над ПИВ (8-20% нападнати леторасти). При кайсиите продължават растителнозащитните третирания срещу листни въшки.

През месец юни продължи вредната дейност на листните въшки по черешите, като плътността във всички райони на страната достигна ПИВ: в област Кюстендил са отчетени до 6% нападнати леторасти, област Силистра – 9%, област Разград – до 10%, област София – 15%, в област Благоевград до 18%. Провеждат се еднократни третирания срещу неприятеля.

Наблюдава се увеличаване на вредоносната дейност на неприятелите при сливите. Установена е плътност над ПИВ, леторастите на отделни дървета са колонизирани почти на 100%.

Предвид значително намалената продукция земеделските стопани почти не извършват третирания срещу неприятеля.

Зелен бръмбар

В област Благоевград е установена масова вредна дейност по листата на прасковите. Отчетената плътност е 10-12 бръмбара/100 летораста, 4-8% нападнати леторасти.

В област Благоевград е регистрирана масова вредна дейност по листата на черешите от зелен бръмбар. Установената плътност е 10-16 бръмбара/100 летораста при 7-15% нападнати леторасти.

Черешова муха

От средата на месец юни е отчетен край на летежа на черешовата муха в областите Благоевград и Бургас. В област Кюстендил плътността на неприятеля е много висока - до 45 бр./уловка за последната седмица на месеца, като в максимума на летеж на мухата са отчетени до 151 бр. мухи на уловка на седмица. Високата плътност на мухата, малкият брой плодове и използването само на синтетичните пиретроиди за контрол на неприятеля, доведоха до висок процент червивост в останалите плодове (до 80%). В област Търговище отчетената червивост е до 15%, в София област - 5%, в област Благоевград – до 8%.

Петнистокрила дрозофила

Установената плътност на неприятеля в област Кюстендил е ниска и не са наблюдавани повреди, поради слабото плододаване и високата червивост, причинена от черешова муха Сливов плодов червей

През месец юни се проследи развитието на първото поколение на неприятеля. Отчетени са от 1 до 8% червивост на плодовете (над ПИВ). Дадени са два до три броя сигнали за контрол на неприятеля. В края на месец юни се наблюдава яйцеснасяне в областите: Благоевград, Ловеч, Стара Загора, Търговище и Шумен. Начало на излюпване на гъсениците от второ поколение на неприятеля е канстятиряно в областите: Враца, Кюстендил, Пазарджик и Плевен. Предстои провеждане на контрол на гъсениците от второ поколение.

Тетранихови акари

В област Благоевград е установена поява и развитие на тетранихови акари в плътност 2-5 бр./лист (под и около ПИВ). Подадени са сигнали за борба и и са проведени третирания.

Брашнеста мана по праскова

Наблюдава се слаба степента на нападение от брашнеста мана по праскова в областите: Бургас, Пазарджик, Стара Загора и Хасково. До момента са сигнализирани 1-2 вегетационни третирания.

Сачмянка

Продължават растителнозащитните практики срещу сачмянка при кайсиите. Фонът на зараза за преобладаващите масиви се запазва устойчив. В областите Кюстендил и Хасково проявите на сачмянки по листа и плодове на черешите са слаби до средни При сливите по листата се наблюдава слаба степен на нападение. Няма информация за прояви по плодовете.

Бяла ръжда (цилиндоспориоза) по черешата и вишната

От началото на месец юни започнаха по-масовите прояви на гъбната болест по чувствителните сортове череши. Установена е слаба степен на проявление в областите Благоевград и Пазарджик, до средна степен на нападение в област Кюстендил.

Късно кафяво гниене

В областите Благоевград, Пазарджик и Стара Загора са проведени по едно - две третирания на прасковени градини. Отчетена е слаба степен на нападение. Високите температури и липса на валежи ограничиха развитието на късно кафяво гниене по плодовете на черешите. Проведени са третирания на по-малка площ череши в сравнение с предходни години.

През месец юни степента на нападение от болестта при сливите е слаба, до 5% нападнати плодове. Проведено третиране в областите Ловеч, Пазарджик и Търговище.

ЛОЗЯ Фенофаза: BBCH (75-79) „Гроздовите зърна са по-дребни от грахово зърно, гроздата започват да увисват“ - „Повечето от зърната се събират, грозда се затваря“

Контрол на вредителите - Шарен гроздов молец

През периода е установено начало на летеж на второ поколение на неприятеля в областите:

Бургас, Пазарджик, Пловдив и Ямбол. Излюпване на ларвите от второ поколение на неприятеля е констатирано в областите: Благоевград и Пазарджик. Извършен е химичен контрол срещу първо и второ поколение на неприятеля.

Жълт лозов акар

Нападнати площи от жълт лозов акар са регистрирани в областите Благоевград и Бургас. Извършено е третиране срещу вредителите на всички нападнати площи.

Лозова щитовка /Pulvinaria vitis/

Излюпване на неприятеля е установено в областите Благоевград, Бургас и Ямбол. Проведен е химичен контрол.

Брашнеста мана /Oidium tuckeri/ Прояви на болестта по зърната са установени са в областите: Благоевград, Велико Търново, Видин, и Търговище. Във всички области са извършени третирания срещу болестта.

Мана

Преваляванията през последната десетдневка на месец юни, в съчетание с оптимални температури, създадоха благоприятни условия за заразявания от мана. Първи мазни петна по листата са установени в областите: Велико Търново, Видин, Кюстендил и Монтана. В цялата страна са извършени от едно до пет третирания срещу заболяването.

Сиво гниене

Проведено е първо третиране срещу болестта в областите: Бургас, Пазарджик и Плевен.

КАРТОФИ - Фенофаза: BBCH (25-43) „Поява на петото основно странично разклонение (>5 см)“ - „Клубените достигат до 30% от крайното си тегло“ за късни сортове BBCH (59-70) „Поява на първото цъфтящо венчелистче от първото съцветие“ - „Поява на първи плод“ за средноранни сортове

Контрол на вредителите:

Колорадският бръмбар /Leptinotarsa decemlineata/

В област Кюстендил е установено какавидиране на колорадския бръмбар. Поява на възрастно от новото поколение на неприятеля е констатирано в област Бургас. В област Пазарджик е констатирано излюпване на снесените яйца от новото поколение.

Картофен молец

Начало на летеж на второ поколение на картофения молец наблюдава в област Кюстендил. Продължава постоянния летеж на пеперудите на неприятеля във феромоновите уловки в област Пазарджик. Значително по-ниска плътност на картофения молец в сравнение с миналата година е установена в област Сливен.

Картофена мана - В областите Кюстендил и Пазарджик е констатирана слаба степен на нападение. В област Монтана се наблюдава 3–5% поразена листна повърхност по долните етажи на растенията. В област Благоевград е отчетена 1-ва степен на нападение от картофена мана - 6-10% петна по листата. В област Перник е установена слаба до средна степен на нападение в различните масиви с картофи. Масова проява на болестта се наблюдава в област Смолян (Неделино, Златоград и Смолян), където не се извършват растителнозащитни мероприятия.

Кафяви листни петна (Алтернария)

Слаба степен на нападение от болестта е констатирана в областите Кюстендил, Пазарджик и Перник. В област Благоевград е отчетена 1-ва степен на нападение, до 5% поразена листна повърхност. Масово проявление на кафяви листни петна се наблюдава в област Смолян (Неделино, Златоград и Смолян), където не се извършват растителнозащитни мероприятия.

Къде какви болести и вредители са открити в посевите към 7 юли?
1361
 

Последни материали
Виж
Министър Тахов ще обсъди с колегите си от Източна Европа споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна
И произвеждаме, и внасяме най-много домати
Вносът на плодове е почти два пъти по-голям от българското производство според МЗХ
Шестнадесет европейски организации призоваха ЕК да опрости Регламента за обезлесяване
Лозарите получават още един ден
Фонд „Земеделие“ възстанови достъпа до СЕУ и се извини
С най-висок скок е цената в Югозападния район
Земеделската земя поскъпна с 95 лв./дка през 2024 г., рентата падна
80% от костилковите край Дунав са в Букурещ
Николай Колев: Малкото способни хора, които останаха в Русе, си ги крадем един от друг
Свързани материали
Виж
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
Унивок® - лидер в контрола на болести при житни култури
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини