Начало » Новини » Страната

Срокът в интервенцията за преструктуриране на лозя се съкращава с 5 месеца

Ремонти на капково напояване не се финансират
Синор.БГ / 27.06.2025 г.
Срокът в интервенцията за преструктуриране на лозя се съкращава с 5 месеца

Срокът за лозарите, които участват в интервенцията за преструктуриране и конверсия на лозя, се съкращава с 5 месеца в публикуваната днес в „Държавен вестник“ Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 14 от 2023 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор 2023 – 2027 г. Досега този срок беше до края на втората финансова година, следваща годината, в която е сключен договорът за предоставяне на финансова помощ. След измененията той е до 31 юли.

Недопустимите за подпомагане дейности по същата интервенция вече са проектите, които се изпълняват върху парцели с учредено право на ползване за срок, по-кратък от 5 години, следващи планираната крайна дата за изпълнение на проекта, с изключение на парцелите, върху които ще се извършва изкореняване.

Нов е и текстът, според който финансова помощ няма да се предоставя за ремонт и реконструкция на съществуващи системи за капково напояване и противоерозионни системи – подземни колектори за дренаж, шахти и канали за отводняване.

За изплащане на финансовата помощ по лозарската интервенция срокът за одобрение от ДФЗ се удължава от 5 на 15 работни дни.

Промен е и текстът за искане за финансова помощ, който в новия си вариант е следния: „Искане за окончателно плащане се подава във финансовата година, определена като краен срок за изпълнение на дейностите в договора. Допустимо е подаване на искане за окончателно плащане във финансовата година преди посочената в договора, в случай че е подадено мотивирано искане в срока по чл. 22, ал. 1 и е наличен свободен финансов ресурс за финансовата година, за която се иска изменението. Недопустимо е окончателно плащане на отделна дейност от договора.“

По интервенцията за лозаро-винарския сектор от допустимите инвестиции са премахнати пластмасовите резервоари за винопроизводство и съхранение на виното.

Добавени са текстове, с които се включват като бенефициенти групи и организации на производителите.

Вместо 15-дневен, срокът за авансово изплащане на помощта от ДФ „Земеделие“ става 5-дневен.

Навсякъде в наредбата сумите за подпомагане са определени в евро.

Срокът в интервенцията за преструктуриране на лозя се съкращава с 5 месеца
3133
 

Последни материали
Виж
Нидерландия остава основен клиент, Еквадор е най-големият доставчик
ЕС увеличи вноса на биологични продукти от трети страни до рекорд
Желанието му е на пазара да има повече от чудния български мед
Биопчелар оценява тази година като по-добра за бранша от миналата
Спадът в броя на закланите свине е в сравним мащаб за посочения период
Производството на свинско в Германия намаля слабо между януари и май
Част от дървесината е извозена, останалата е открита на временен склад
Разкриха незаконна сеч в територия на горовладелска кооперация в Смолянско
Продължава прибирането на по-късните сортове в 2 общини
Средните добиви от ягодите в Търговищко варират от 2 до над 4,5 тона от хектар
Спецзвено ще работи за експорта
МЗХ ускорява промените по Стратегическия план, за да не загуби 200 млн. евро
Свързани материали
Виж
Съвети
Борба със заразите по лозята през лятото
В средата на лятото грижите на лозарите не намаляват
Ще работят три сезона
За няколко градуса повече: „Мидалидаре естейт“ разположи 14 перки срещу слана в лозята си
Максимум 306 евро/хектар
Растителната защита при лозята ще бъде подкрепена с малко над 2,5 млн. евро
Само за винени сортове
До 80% помощ за застраховка на лозята – приемът е до 15 юни
През май една грешка в растителната защита може да струва реколтата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини