Начало » Новини » Страната
05.05.2025 г.

Цели 69% е неплатената работна ръка в семейните ферми

Агростатистика
Цели 69% е неплатената работна ръка в семейните ферми

sinor.bg

През 2023 г. постоянно заетите лица в селското стопанство са били 191 хил. души, като семейните ферми преобладават само в два от шестте икономически региона на страната - Югозападен и Южен централен регион. През годината броят на заетите, които отговарят на изискванията за праг на съответствие, според еврорегламент от 2018 г., са били 136 хиляди души, наречени годишни работни единици (ГРЕ), в които влизат семейната и несемейна работна сила плюс сезонните работници. Данните за структурата на земеделските стопанства в страната са от изследването „Интегрирана статистика на земеделските стопанства през 2023 г.“, обявено в началото на април 2025 г. от Министерството на земеделието и храните.

И понеже семейните ферми са много по-малко от останалите, тук на преден план изниква проблемът с огромния процент на дела на семейната неплатена работна, защото у нас е практика физическите лица да не осигуряват членовете на своето семейство. От анализа за 2023 г. се вижда, че неплатената работна ръка във фермерските семейства е цели 69%. Като най-много семейни стопанства има в Югозападен (75%) и Южен централен райони (62%). В Североизточния и Северния централен райони семейните стопанства са най-малко – около 40%.

Добрата новина е, че през 2023 г. се увеличава броят на жените, които ръководят стопанствата. Те вече съставляват 28% от управителите в страната. Младите хора все още са рядкост в ръководствата на стопанствата - едва 23% от мениджърите на стопанствата са на възраст до 45 години. Управителите над 65-годишна възраст са 37%, показват данните. Най-много са възрастните управители в Южния централен район, в Югозападния и Югоизточния. Процентно фермите там се ръководят от хора от 55 години нагоре.

По отношение на образованието секторът също има дефицити, защото основната част от управителите на фирмите дори нямат селскостопанско образование. В Североизточна, Северна централна България и Югоизточна има най-много кадри с висше аграрно образование – около 10% от мениджърите. Навсякъде другаде обаче без селскостопанско обазование са между 65 и 75 процента от управителите.

Цели 69% е неплатената работна ръка в семейните ферми
3186
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Статистика
Най-малко смейни фирми има в Търговищко, най-много - в София и Пловдив
Местните традиционни храни
Милкана от Смилян: Направете стандарт за семейните ферми – те пазят традициите ни!
В подкрепа на семейните ферми
И чистите храни от районите в НАТУРА се нуждаят от реклама
Докладът на ЕП по регламента, който ще се гледа на 22 и 23 март
ЕП: Важна е здравата защита за семейните ферми през следващия период
Институт по аграрна икономика
Едва половината от семейните ферми разчитат младите да поемат бизнеса
Агростатистика
За шест години стопанствата с 1-2 крави са намалели шест пъти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини