Ако видите на фермерските пазари храни с европейското лого на зоните с биологично разнообразие НАТУРА 2000, то може да сте сигурни, че те са произведени от плодове или билки от планината или в екологично чисти региони, които са здравословни. И което е най-важно, тези храни са дело на малки семейни ферми, на които все още се крепи икономиката в необлагодетелстваните райони.
Дали обаче родният потребител има достатъчно информация за качествата не тези храни и за дейността на тези стопанства – отговори на тези въпроси бяха поставени по време на уебинар, организиран от вестник „Капитал”, на който експертите от министерствата на земеделието и околната среда Лидия Чакръкчиева и Чавдар Гусев разказаха за досегашния начин на европодпомагане на земеделските дейности в планински, полупланински райони.
През двата периода от прилагането на Общата селскостопанска политика, през които фермерите получаваха подпомагане за дейности и в зоните с високо биоразнообразие НАТУРА 2000, липсва информация за ефекта от това субсидиране. За да могат потребители и фермери да намерят допирни точки и през преходния период, преди новата ОСП да влезе в сила, би трябвало администрацията да предложи нови мерки, насърчаващи малките семейни ферми.
Бъдещото законодателство - преговори
Добър пример за подобно подпомагане беше българо-швейцарската програма от 2012 г., финансирала редица малки стопанства в зоните в НАТУРА, чиято продукция сега се продава на фермерските пазари, посочи по време на уебинара Стоилко Апостолов от Фондация „Биоселена”.
За разлика от биохраните, при които доказано има сериозен контрол, така че потребителите имат информация за тяхната здравословност, при преработената продукция от зоните в НАТУРА липсват подробни разяснения, които да дадат сигурност на потребителите. А тези продукти са с изключително високо качество, защото суровината е от чист регион, затова е необходимо тяхното популяризиране, посочи Апостолов.
За пример той даде соковете и сладката, произведени от семейство Георгиеви, чиито земи се намират в двете зони НАТУРА – Бесапарски ридове и Бесапарски възвишения, намиращи се до пазарджишкото село Исперихово. Стопаните отдавна преработват билки и плодове от собствените си овощни градини, които предлагат на фермерските пазари. Ако върху тяхната продукция бъде поставено европейското лого на зоните в НАТУРА, тогава потребителите ще имат доверие, че суровините са от чист регион, като единствено добавената захар в тях е внесена от чужбина, посочи Апостолов. И допълни, че е важно в бъдеще да има реклама за продуктите на малките стопанства в тези зони, тъй като страната ни е известна с огромното си биоразнообразие.