Интервенцията „Насърчаване на практики за консервационни обработки за устойчиво управление на почвите“ ще бъде приложена в рамките на следващата Кампания за директните плащания през 2026 г. Това съобщиха от Министерството на земеделието и храните, след като поискаха от Европейската комисия право да приложат този начин на подпомагане още от тази година.
Законодателно нямахме право на подобно искане, защото новата интервнеция беше заложена с третото изменение на Стратегическия план на България, по която тепърва страната ни преговяря с Брюксел. А третото изменение беше депозирано в Брюксел доста късно, въпреки че мониторинговият комитет го прие на 12 март, страната ни го изпрати в ЕК едва на 4 април т.г. Искането на страната ни беше на наш риск да започнем да готвим методиката за кандидатстване, преди ЕК да одобри Третото изменение. Преговорите по него обаче няма как да приключат до 15 май, когато изтича срокът за Кампанията за 2025 г.
След комуникацията по българското искане, днес от МЗХ съобщиха, че „с оглед на осигуряване на предвидимост и яснота при разписването на националната уредба, бяха проведени и предварителни разговори с ЕК относно възможностите за стартиране на интервенцията в рамките на текущата кампания за директни плащания 2025 г., преди одобрение на Трето изменение на Стратегическия план. В тази връзка бяха отчетени редица фактори – както необходимостта от навременна и пълна информираност на всички земеделски стопани – потенциални кандидати, така и основните изисквания и условия на самата интервенция. Те следва да са изпълнени в подходящо време, за да осигурят нормалното планиране при отглеждане на земеделските култури и агротехнически мероприятия. При оценката на достатъчната степен на увереност за стартиране на интервенцията бе отчетена необходимостта да се гарантира равен достъп до информация за всички потенциални бенефициенти, както и че в процеса на одобрение от Европейската комисия може да настъпят промени в условията за подпомагане. Същевременно следва да се осигури и ефективно изпълнение на изискванията, част от които предполагат реализиране на някои агротехнически мероприятия в по-ранен етап и в определена последователност.
Несъобразяването с общо приложимите изисквания при предоставяне на подпомагането могат да нарушат легитимните правни очаквания на всеки земеделски стопанин, предвид нуждата той да бъде своевременно информиран за възможностите, предоставяни по линия на ЕЗФРСР.
Като са взети под внимание всички тези фактори, Министерството на земеделието и храните няма достатъчно основания за безпроблемното стартиране на интервенцията „Насърчаване на практики за консервационни обработки за устойчиво управление на почвите“ и взе решение да не я прилага на собствен риск през 2025 г. преди одобрение от страна на ЕК, на Трето изменение на Стратегическия план“.