Начало » Новини » Страната
04.04.2025 г.

За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%

След влизането на страната в ЕС
За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%

sinor.bg

След присъединяването ни в Европейския съюз досега земеделските кооперации в страната са намалели с 40 на сто, а използваната от тях земя се е свила с 35 на сто, докато площта в частните земеделски стопанства към този момент е нараснала с над 50%. Тези данни бяха изнесени по време на научно-практическия форум (кръгла маса-дискусия) на тема „Кооперациите в България днес и утре: предизвикателства и нови хоризонти“, проведена на 3 април в Тракийския университет в Стара Загора.

Дискусията е част от изпълнението на научния проект „Кооперативни модели за правене на бизнес в България и потенциалът им за прилагане на иновативни управленски решения“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ (Договор № КП-06-Н65/1), и има за цел да представи установени тенденции и проблеми пред развитието на кооперациите в България, както и добри практики и иновативни кооперативни модели.Дискусията е организирана по проект

Форумът е събрал изследователи, експерти, представители на бизнеса и кооперативната практика. Обсъднини бяха актуалното състояние и бъдещите перспективи на кооперативния сектор в страната. Ключови участници в дискусията бяха проф. д-р Тодорка Атанасова и изследователският екип на Тракийски университет – Стара Загора; бившите министри на земеделието Кирил Вътев, Явор Гечев и проф. д.с.н. Иван Станков.

Програмата включи три основни тематични направления:

Кооперациите в България – предизвикателства и нови хоризонти – с участието на изявени учени и експерти в областта на кооперативното дело;

Кооперациите – класически и иновативни модели – представяне на управленски и организационни решения, включително възможности за модернизация и конкурентоспособност. Доклади изнесоха проф. д-р Иван Боевски, доц. д-р Емил Калчев, гл. ас. д-р Красимир Костенаров, Атидже Алиева Вели – „Нов български университет“; гл. ас. д-р Радмил Николов – Икономически университет, Варна; доц. д-р Ангел Саров– Институт по аграрна икономика и Тракийски университет;

За кооперативните модели от практиката говориха Роза Коджебашева, председател на кооперация „ЗКПУ Обединение-93“ и член на УС на Националния съюз на земеделските кооперации; Елена Петкова, председател на ТПК „Нов свят“, Благоевград и Слав Башов, член на управителния съвет на кооперацията в с. Могилица.

Във фокуса на изследванията се открои разбирането за кооперативната управленска (гавърнанс) структура и дефиницията на кооперацията от гл. т. на поведенческата икономика, представени от проф. д-р Иван Боевски.

Възможностите на фотволтаичните системи като модел на коопериране, презентирани от гл. ас. д-р Радмил Николов. Лекция за производствените и икономически измерения на земеделските кооперации в България изнесе доц. д-р Ангел Саров. Приходите от продажби в кооперациите за периода (2007-2021) отчитат възходящ тренд, но печалбата им намалява, като с най-ниска печалба средно на кооперативна единица е отчетена за периода 2014-2020 г. В същото време процентът на растеж на приходите и печалбата за периода 2013-2020 също са отрицателни. Маржът на печалба варира в диапазона 1 до 19%, но е с намаляващ тренд. Най-нисък отново е през периода 2014-2020 (1-6%), което съвпада с втория програмен период за България по ОСП, посочва експертът. Докато сумата на активите в земеделските кооперации се увеличават три пъти, техните задължения нарастват с около 30%, което рефлектира върху финансовата дисциплина от страна на председателите на земеделските кооперации, е изводът в доклада.

Според д-р Саров коефициентът на финансова автономност е с възходящ тренд и се отчита увеличение от 2,46 до 5,48 в края на изследвания период. Реципрочният съответно коефициент на задлъжнялост е с низходящ тренд, като намалява от 0.41 до 0.18. Коефициентът на рентабилност на собствения капитал е с низходяща тенденция, като през 2019 и 2020 г. достига най-ниските нива от 1%, обясни още Ангел Саров. Той отправя препоръка към ръководтвата на земеделските кооперации да деферсифицират производствената си структура, като включват производство на култури с висока добавена стойност, която ще окаже положително влияние върху финансовите измерения на кооперативните структури.

Форумът изведе доста препоръки за устойчивото развитие на кооперативното дело в България в съответствие с кооперативните ценности и принципи.

За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%
1285
 

Последни материали
Виж
С почит пред мемориала на загиналите лесовъди започват събитията по повод 100 години Седмица на гората
Вече в 17 области на страната се отглежда тютюн, интересът на фермерите се увеличава
Суроватката изпреварва сухото мляко по доставени количества
Вносът на млечни продукти в Китай расте за четвърти пореден месец
След влизането на страната в ЕС
За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%
Пушена скумрия с кисело мляко
С 13 на сто при сключените договори и с 15 на сто при доставките
Износът на пшеница от САЩ върви изпреварващо спрямо миналия сезон
Свързани материали
Виж
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи през седмицата
МЗХ и браншови представители обсъдиха идеи за промени в Закона на кооперациите
Земеделските кооперации в България също трудно изпълняват зелените изисквания
Позиции
Кирил Боянов: Ето защо кооперациите в България не са 3 600 като в Испания
Кандидатствайте до края на 2023 г.
Фермерски групи и кооперации ще получават заеми – с до 90% от инвестицията
Годишното отчетно изборно събрание на земеделските кооперациите ще се проведе на 4 август
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини