Според актуален коментар на фирма Грейнстор в края на март месец, ако няма драматични промени във времето, което да покачи цените нагоре, тенденцията е категорична – пазарът е под натиск и трендът е надолу. При налични добри запаси в страната - движенията ще се определят основно от прогнозата за времето и очаквания за нова реколта.
При пшеницата пазара в България е под натиск от старата реколта с преходен остатък около цели 2 млн. т.. Около 400 хил.т. от тях са изтъргувани вече, но все още неизвозени. Или реален остатък до нова реколта, която е само след 2,5 месеца - 1,6 млн.т.
Слънчогледът също премина от дефицит към излишък – налични са близо 1 млн. т. остатъци в страната, а преработвателите вече са осигурили нужните количества и коригират цените надолу. 2/3 от тях са като запас при преработвателите.
Царевица налични количества около 800 хил.т., като тук почти няма запаси при преработватели. Количествата са по земеделските производители и има реална опция за търговия.
От фуражната пшеница има останали ограничени количества на родния пазар.
През последните месеци се наблюдава пазарен дисбаланс между цените, на които фермерите са готови да продадат и цените, на които преработвателите търсят да купят - около 15-25лв/т спрямо различната култура.
Пшеница на зелено се търси на около 30-40 лв./т. по-ниска цена спрямо пшеница реколта 2024/2025. При слънчогледа на зелено цената е близо 100 лв./т. по-ниска за нова реколта спрямо реколта настоящата 2024/2025.
Очакванията на стопаните гравитираха към по-високи изкупни цени от 440-450 лв./т. за пшеница и 1150-1200 лв./т. за слънчоглед, но пазарът към момента не изглежда да върви на там.
Сега е моментът да се мисли за правилно разпределение на риска – да не се чака „върхът“, но и да не се изпусне дъното.
Планирайте. Действайте. Не оставяйте пазара да решава вместо вас призовават от Грейнстор.