От началото на седмицата в пристанищата на Украйна се отчита понижение на цените на търсене на фуражна царевица, сочат наблюдения на анализатори на електронното издание АПК-Информ. Дотам се стигна заради намалялото търсене на фона на достигнатите високи цени, което понижи конкурентоспособността на украинската царевица. Допълнителен натиск оказа поевтиняването на фуражната царевица на международните пазари. Същевременно фермерите не изявяваха особено желание да продават на по-ниски цени и очакват поскъпване на зърното.
В украинските пристанища цените на търсене на фуражната царевица се понижиха средно с 2 долара на тон и в района на Одеса към 26 март се колебаят между 224 и 231 долара за тон с включен транспорт, а в тези по река Дунав – между 225 и 232 долара за тон. Подобно е положението и при цените на царевицата от предстоящата реколта – спад с 1-2 долара на тон спрямо нивата от края на миналата седмица до 198-205 долара за тон с включени транспортни разходи до пристанище.
Фуражната царевица за износ, произведена в Украйна, поскъпна с 5-8 долара на тон до 230-233 долара за тон преди седмица, след като Турция въведе квота от 1 милион тона за внос с мито от едва 5% при 130% върху внасяните досега количества.
Междувременно анализатори на селскостопанския кооператив „ПУСК“, създаден към Украинската селскостопанска Рада, отправиха предупреждение към износителите на фуражна царевица от страната за ценовите рискове на вътрешния пазар. Макар да отчитат, че на фона на високите цени Украйна вече е изнесла през март 1,8-1,9 млн. тона царевица и темпото на доставки засега се задържа на бързи обороти, според тях положението на международните пазари може скоро да се промени.
„Днес украинската царевица се оказва достатъчно скъпа на фона на международните цени. На пазара на Испания например ние предлагаме царевицата за 257-260 долара за тон, докато аржентинската продукция пристига с 10-15 долара по-евтино – на ниво 245-248 долара. Вследствие на това ключови потребители в Европейския съюз засега не показват активно търсене. Освен това през април се очаква излизане на нови партиди аржентинско зърно на пазара, което ще натисне още повече цените“, отбелязват те.
Същевременно в Бразилия в т. нар. „малки“ щати, които осигуряват почти 45% от реколтата от царевица, според данни от спътникови наблюдения се понижава нивото на влагата в почвата. Ако метеорологичните условия се влошат допълнително в това отношение, те могат да се отразят на добивите и да предизвикат нов ръст на цените.
Анализаторите на кооператива отчитат, че търсенето за Турция в момента поддържа високи цените на украинската царевица, но техни оценки сочат, че при активна търговия квотата с ниско мито може да бъде изчерпана само за седмица. „Настоящата цена на царевицата с включени разходи до пристанище от над 230 долара за тон е на практика цена за Турция. В момента, в който квотата бъде изчерпана, пазарът може да поддаде още през април до нива 215-220 долара за тон, което е в съответствие със сезонните модели. На този фон фермерите трябва изчерпателно да претеглят решението за продажба“, смятат те.
Експертите на „ПУСК“ обобщават, че положението на пазара на царевица остава двойствено – в краткосрочен план е възможен спад на цените, но в средносрочен при неблагоприятен сценарий в Бразилия не е изключен ръст през май-юни. „Украинските производители ще трябва внимателно да следят метеорологичните условия в Южна Америка и да бъдат подготвени и за двата варианта на развитие на събитията“, препоръчват те.