Начало » Новини » Интервю
24.02.2025 г.

Цветан Берберов: Трябва да излезем от пожелателния характер за регенеративното земеделие

Позиция
Цветан Берберов: Трябва да излезем от пожелателния характер за регенеративното земеделие

sinor.bg

В момент, когато България подготвя третото изменение в Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г., Националната асоциация на зърнопроизводителите организира мащабен форум, посветен на тайните на регенеративните практики, щадящи почвите и съхраняващи влагата за растенията. Форумът събра стотици фермери от цялата страна, за които новите екологични практики остават сериозно предизвикателство, но и ценен инструмент срещу климатичните промени.

Доста от присъстващите на форума отдавна инвестират в обработки, които запазват водорода в почвите, но немалка част от земеделците се запознаваха за първи път с безорните технологии, защото „те имат своето място, но на фона на останалите проблеми на българското земеделие трудно могат да станат приоритет в бизнеса на земеделците“. Така Цветан Берберов от Стара Загора обясни позицията си по отношение на така нареченото консервационно или регенеративно земеделие, представено по време на форума от един от известните учени микробиолози в света - доктор Аудриус Гегекас, преподавател във Вилнюския университет в Литва по микробиология и биотехнологии (VU LSC).

Самият Берберов има 21-годишен опит в областта на зърнопроизводството и днес той обработва 9 хиляди декара земя в землищата на селата Даскал Атанасово и Змейово, като освен зърно гледа и овощни градини. Дълги години той е ръководел и Тракийския съюз на зърнопроизводителите, затова от позицията на общественик подчертава „колко важно за политиките в земеделието е те да не бъдат само пожелателни, както често се случва в българските условия“. Да, регенеративното земеделие има бъдеще, но на фона на масата други законодателни изисквания, които днешните стопани трябва да спазват, изключително трудно ще се окаже да инвестират и в нови технологии. А всички знаем, че при консервационното земеделие ефектът на природосъобразното използване на почвените ресурси се постига не за една година, а поне за 5-6.

Борбата с природата

Подобно на повечето си колеги и Цветан Берберов изпитва сериозни трудности от новите задължения, които браншът трябва да изпълнява през тази година. Като се започне с правилата на социалната условност и се стигне до високите осигурителни прагове – всичко това принуди фермерите да съкращават ценни кадри от своите стопанства.

Още през миналата година Цветан е бил принуден да съкрати 30 на сто от работниците си, което за обезлюдяващите села е пореден удар, защото обрича хората да мигрират. А работодателите да изнемогват, защото и новата социална условност може да им докара маса санкции, не само от инспекциите по труда, но и от фонд „Земеделие“ - с неизплащане на  субсидии. 

Като се добавят проблемите с високите ренти, ниските цени на зърното и растящата себестойност на производството, дори средно големите ферми в страната не могат да задържат персонала си. За проблемите, свързани с климатичните промени и липсата на напояване, Берберов изобщо не желае и да мисли, защото заради политическата нестабилност дълго чаканото от земеделците законодателство продължава да стои „на трупчета“.

Вече трета година ръководството на НАЗ настоява за спешни законодателни промени, които да ни уредат както проблемите с напояването и земеползването, така и със сдружаването – чрез законите за браншовите организации и за кооперациите. Всички ние искаме ясни норми за поведение, както виждаме, че го организират в другите държави от ЕС“, посочи Берберов. И допълни, че, докато тези проблеми не намерят решение, огромната маса от земеделци и животновъди в страната трудно биха насочили усилията си в прилагане на екологичните модели, за които Европейският съюз отпуска субсидии.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

Цветан Берберов: Трябва да излезем от пожелателния характер за регенеративното земеделие
936
 

Последни материали
Виж
МВнР: Стачка блокира Гърция в петък
Решението влиза в сила след публикуването му в Official journal
Още пет държави ще получат 99 милиона евро обезщетения за кризите през 2024 г.
Млад фермер
Студент от Аграрния университет е отличен на АГРА 2025
Инсектициди за черна златка
БАБХ публикува ръководство борба с неприятеля черна златка
Гювеч с агнешки дреболии
Позиция
Цветан Берберов: Трябва да излезем от пожелателния характер за регенеративното земеделие
Свързани материали
Виж
Форум
На 27 февруари в Пловдив ще се обсъди 10-годишна програма за производството на плодове и зеленчуци
Председател на БАКЕП
Цветанска: Близо 30 на сто от проектите за преработка ще бъдат изтеглени заради рецесията
Зам.-министър Цветан Димитров: За страната ни е важно да продължи подпомагането на сектор „Тютюн“
Зам.-министър Цветан Димитров се срещна с извънредния и пълномощен посланик на Монголия Дашжамц Батсайхан
Председател на Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП):
Кристина Цветанска: Големи ядове ще имаме с Програмата за развитие на селските райони през 2018 година
Прокуратурата разследва агрочиновници за завишени такси при изследване за бруцелоза
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини