Начало » Новини » Коментари
31.01.2025 г.

С третите промени в стратегическия план ще се искат субсидии за безорно земеделие

Водата за ВЕЦ от язовирите не трябва да бъде за сметка на напояването
С третите промени в стратегическия план ще се искат субсидии за безорно земеделие

Националната асоциация на зърнопроизводителите съвместно с Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите в България ще предложи в третото изменение на националния Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони нова интервенция, с която да се подпомагат фермери, прилагащи регенеративно земеделие. Това съобщи на вчерашната среща със зърнопроизводителите от област Пловдив председателят на НАЗ Илия Проданов.

Самата интервенция ще бъде насочена изцяло към техники, които въздейстат за възстановяване на почвения потенциал (регенеративно земеделие), включително за минимални обработки (mini-till), безoрно земеделие (no-till) и ивична технология (strip-till). Интервенцията ще бъде за поемане на многогодишни ангажименти от страна на фермерите – изцяло нов вид агроекологична интервенция.

Като промяна в стратегическия план ще бъде предложено включване и на съфинансиране на застраховките. В момента това подпомагане става само с държавни помощи. В преговорите с Европейската комисия България предлага застраховките, сключени преди 4 март, да бъдат законово признати, като с последващ анекс към договорите фермерите да могат да поискат изплащане на субсидиите.

Освен предложените от НАЗ промени в стратегическия план, браншът постави и сериозни искания за управлението на язовирите в България, тъй като реално държавата ги предоставя с предимство за производство на електроенергия от водноелектрическите централи за сметка на питейната вода за населението и водата за земеделието, посочиха производители от град Съединение и други региони на област Пловдив. В тази връзка ръководството на НАЗ предвижда сериозни разговори с представители на държавните институции, които трябва да упражняват силен контрол върху разходването на тези водни ресурси.

Земеделците дадоха за пример трагичното състояние на язовир „Жребчево”, където заради повреден преливник водата изтича и през летните месеци те нямант достъп до напояване. За пловдивските земеделци подобен проблем има с язовир „Пясъчник”, където тече дълга процедура за възстановяване на водната помпа, която да поема водите от река Тополница и да ги насочва към обработваемите земи. „Без законодателни инициативи, които да регламентират създаването на агенция, която да отговаря само за водите в България, ситуацията трудно ще се промени. Браншът обаче ще настоява за спешна среща с Министерството на околната среда и водите и с Министерството на енергетиката, така че да бъдат решени поне наболелите проблеми с някои от язовирите”, подчерта Проданов.

Същевременно още следващата седмица браншовата организация ще има среща в Министерство на земеделието и храните за това да бъде продължена националната помощ за цената за напояване. Специално за производителите от Пловдивско, при които има разлика в цената на водата, предлагана за плодове и зеленчуци и за зърнопроизводство, ще се работи за уеднаквяване.

По отношение на социалната условност ръководството на НАЗ ще предложи на Министерство на земеделието, при представянето на българската позиция пред Съвета на Европейския съюз да поискаме смекчаващи изисквания за прилагане на европейския регламент. „При работата върху методиката за санкциите, които ще ни бъдат налагани, установяваме, че за една и съща грешка ние като работодатели можем да бъдем санкционирани по 2 пъти и по този начин ставаме заложници на нашите работници. Ако за нас като зърнопроизводители това ще бъде сложно, то за производителите на плодове и зеленчуци това ще бъде тройно по-трудно заради високите изисквания при спазване на трудовото законодателство”, обясни Проданов.

Очевидно диалогът между държавата и земеделската общност трябва да започне бързо и навреме, особено по отношение на мерките за преодоляване на последиците от климатичните промени, които безспорно са най-големият проблем.

С третите промени в стратегическия план ще се искат субсидии за безорно земеделие
8711
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Свързани материали
Виж
Екшън план
Искаме от Брюксел да удължи финансирането по ПРСР до края на 2025 г.
План-сметка на фонда
ДФЗ: Един милиард лева повече ще влязат в земеделието през тази година
Седмица преди официалния краен срок за Кампания 2024
Преведоха близо 47 милиона лева по 4 био и агроекологични интервенции
ДФЗ плати 102 млн. лв. за необлагодетелствани райони
Национален съвет по горите
Ще бъдат открити приемите на проекти по 8 интервенции за горския сектор
С 13 млн. лв. подкрепят 30 проекта за провеждане на семинари и курсове за обучение по Стратегическия план
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини