Страховете от световна рецесия и нестабилност на икономиката вероятно ще откажат около 30 на сто от кандидатите по подмярка 4,2, подали проекти за инвестиции в преработвателната индустрия, които са одобрени, но няма да бъдат изпълнени. Това прогнозира председателят на Българската асоциация на консултантите по европейски програми БАКЕП Кристина Цветанска в интервю за вестник „Сега“.
Освен променената икономическа среда причина за отказа е и огромното забавяне в обработката на проектите по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) от предишното ръководство на фонд „Земеделие“. Ако договорите бяха разписани през миналата година, в рамките на законовия срок, хората имаха възможност веднага да инвестират. "Но днес климатът и пазарът се промениха, в резултат на което бизнесът свива разходите си, затова и повечето кандидати няма да подпишат договорите си, което означава загуба на пари по селската програма“, са наблюденията на консултантите.
Коментирайки огромното забавяне, допуснато през последните години в одобряването на проектите по селската програма, Цветанска смята, че това се дължи основно на липсата на професионалисти и огромното текучество на кадри във фонда. Въпреки екшън плана на сегашното ръководство за подобряване на ситуацията, Цветанска е на мнение, че проблемите в администрацията са сериозни. „Два месеца, след като обявиха списъците с одобрените проекти по подмярка 4,2, не е започнало подписване на договорите, което не е нормално“, обясни още експертът.
С една година се бави разглеждането на проекти по подмярката за инвестиции в неземеделски дейности, забавяне има и при една от горските подмерки за лесовъдски дейности, при общинските проекти и т.н.
Според консултантите отварянето на цели 11 мерки през следващата година също би натоварило администрацията, затова е по-реалистично приемът да се сведе до по-малко на брой мерки, чието административно обслужване няма да се блокира от обективни причини като примерно при мярка за иновации, която е неясна не само за кандидатите, но и за чиновниците от фонда. От БАКЕП са предложили на министерството идеи, част от които са приети. Но като цяло липсата на административен потенциал е заплаха за изпълнението на ПРСР, заключи председателят на асоциацията.