Преди дни в европейския сайт ARC2020 бяха публикувани откъси от изтекла чернова на визията на Европейския съюз за политиките в областта на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост през следващия програмен период - от 2028-а до 2032 година. Самият доклад на Европейската комисия ЕК официално ще бъде публикуван на 19 февруари и по него държавите членки ще започнат активни дискусии.
Според неофициалната информация на ARC2020 визията за следващия 5-годишен период за прилагане на Общата селскостопанска политика ще се развива в четири направления – трудът на земеделците са стане привлекателен и предвидим, с доходи, които позволяват на фермерите да процъфтяват; да поддържа силна конкурентност - на фона на нарастващата глобална конкуренция и шокове; фермерите да са „подготвени за бъдещето“ в рамките на глобалната икономика; да осигуряват качествени храни, като се поддържа добра свързаност на селските и крайбрежни региони.
Второ, Еврокомисията ще се стреми да направи следващата ОСП много по-икономична, но не непременно по-екологична. Това включва опростени инструменти за подпомагане на доходите, които да са в помощ на малките и средни фермери. Във визията се посочва, че гъвкавостта ще бъде „разширена за фермерите“, като им се предоставя „допълнителна свобода на действие при проектирането на земеделски практики, по-подходящи за техните ферми, съобразно спецификите на регионите“. Според фокуса на Комисията върху опростяването, пътната карта обещава „безпрецедентно усилие за опростяване“ в селското стопанство, като добавя, че „многобройните дерогации“ от задълженията „доказват, че универсалните подходи не са най-подходящият инструмент за такъв диверсифициран сектор“.
През второто тримесечие на 2025 г. ЕК ще представи цялостен пакет за опростяване на настоящата селскостопанска законодателна рамка. Това ще осигури опростяване и рационализиране на изискванията във фермата, както и „подобрено и опростено планиране и достъп до финансови инструменти, налични в настоящия бюджет на ЕС“. Това включва предлагане на по-голяма гъвкавост на държавите-членки за управление на стратегическите планове.
По отношение на търговията се предлагат „по-справедливи условия на глобална конкуренция“. Подходът ще бъде двупосочен – от една страна ще се прилага по-твърда позиция за „насърчаване и стратегическа защита на износа на продукти от ЕС“, от друга - по-силно „привеждане в съответствие на производствените стандарти, прилагани към вносни продукти – особено по отношение на пестицидите и хуманното отношение към животните. Що се отнася до пестицидите, това включва гарантиране, че най-опасните пестициди, забранени в ЕС по здравословни и екологични причини, не се допускат обратно в ЕС чрез вносни продукти. Ще се предложат промени и при етикетирането на храните.
Точно когато започват преговорите по новия бюджет на ЕС, визията поставя силен акцент върху доходите на фермерите и укрепването на позицията на фермерите в хранителната верига. „Практиките, при които фермерите системно са принуждавани да продават под разходите, няма да бъдат толерирани“, се посочва в доклада.
Сериозни стимули се предлагат и връщането на хората към техните „корени“ и възстановяването на връзката между храната, територията, сезонността и местните традиции. Ще бъдат укрепени късите вериги на доставки. Това включва законово предложение за засилване на ролята на обществените поръчки. За това се посочва, че най-ниската цена „вече не трябва да бъде единственият критерий за възлагане на търгове при доставка на храни“. Отбелязвайки големия проблем с липсата на земеделска земя на стартиращите фермери, ЕК предлага нова обсерватория на ЕС, която да помогне за повишаване на прозрачността и сътрудничеството за прехвърляне на земя и прехвърляне на права за ползване на земя, ценови тенденции и поведение на пазара.
Проектодокладът на ЕК, който ще стане достояние на 19 февруари, включва редица детайли, обект на внимание от всички заинтересовани страни.