Евросъюза е изправен пред сериозна дилема „ как да спре печалбите на Путин без да удари фермерите” пише Politico. Положението е много тревожно, предвид сериозните последици, които може да причини намерението на Европейската комисия (EK) да ограничени на вноса на руски торове за ЕС. Според Брюксел „решението на ЕK да наложи мита върху руските торове трябва да ознаменува тройна победа: да се спре потокът от приходи за военната машина на Москва, да се подкрепят европейските производители на торове и в същото време да избегне повишенията на цените, които биха могли допълнително да разгневят фермерите”. Да, да ама не!, В момента това изобщо не изглежда като тройна победа, а по-скоро прилича на троен провал, коментират от Politico. Впрочем, европейските фермери според изданието „вече са на ръба на открит бунт”.
Европейските производители на торове предупреждават от месеци, че с ограничения износ на природен газ за Европа Москва превръща евтиния си газ в евтин тор и го доставя в ЕС. Според европейските политици по този начин Русия успява „да поддържа паричен поток въпреки западните санкции, насочени срещу военната икономика на Кремъл”.
Припомняме, че ЕК предложи въвеждане на първоначално мито от 40-45 евро върху някои азотни торове и селскостопански продукти от Русия и Беларус през юли 2025 г. По-късно се предвижда митото да бъде увеличено до 315 евро за тон за карбамид, амониев нитрат, карбамид амониева селитра, калциев амониев нитрат и амониев сулфат и до 430 евро за тон след три години за диамониев фосфат и моноамониев фосфат.
Брюксел се аргументира, че митата, не само ще отслабят военната икономика на Русия, но и същевременно ще защитят „стратегическата автономия“ на ЕС. Но критиците на плановете на ЕК обаче твърдят, че те идват твърде късно и са твърде разредени, за да стимулират истинската промяна.
Междувременно фермерите, които разчитат на евтини руски торове, за да намалят разходите си, казват, че не могат да си позволят допълнителните разходи. Copa и Cogeca, основното селскостопанско лоби в ЕС, предупредиха, че новите тарифи могат да повишат разходите през следващия сезон, оказвайки допълнителен натиск върху вече затруднения сектор. Групата твърди, че в плана на Комисията липсват гаранции, че вътрешното производство на торове ще се увеличи достатъчно бързо, за да компенсира недостигът им на пазара в ЕС.
Copa и Cogeca призова Брюксел да премахне съществуващите мита върху вноса на торове от не-руски източници, предупреждавайки, че без подобни мерки фермерите в ЕС могат да бъдат изправени пред „катастрофален“ финансов удар. Фермерите от ЕС вече излизаха на улицата заради нарастващите разходи и новите „зелени правила”. Нов скок в цените на торовете може да предизвика нови масови протести. „Представете си, че трактори блокират пътища и парализират столиците. Това е политически кошмар, който Брюксел иска да избегне” пише Politico
Източник: POLITICO „EU fertilizer dilemma: How to kill Putin’s profits without hitting farmers”