След като през миналата година изтече многогодишното задължение на България по репарациите, наложени след Втората световна война, да осигуряваме безплатно на Гърция определени кубически метра вода от река Арда в продължение на 80 години, от тази година южната ни съседка би могла да продължи ползването на водите за напояване, но срещу заплащане.
Това беше поводът през миналата седмица министърът на околната среда и водите Манол Генов да се срещна с посланика на Гърция Алексиос Мариос Либеропулос, на която дипломатът е повдигнал въпроса за редовно предоставяне на количества вода от река Арда за гръцките земеделци. Екоминистърът е посочил, че въпросът за този сезон би могъл да се реши с временно търговско споразумение, като водеща роля в процеса ще има Министерството на външните работи на България.
Преди тази среща експерти на ековедомството са се срещнали и с представители на земеделски браншови организации, сред които и Националната асоциация на зърнопроизводители (НАЗ). За читателите на синор.бг председателят на НАЗ Илия Проданов съобщи, че преди да се подпише търговското споразумение между двете държави, е редно преговорите да се проведат достатъчно прозрачно, така че интересът и на двете държави да е защитен. Ако в момента поради липса на законодателство българските земеделски производители нямат достъп за напояване от реките, които отиват към двете южни съседки – Гърция и Турция, е необходимо този проблем да намери решение с вътрешното ни законодателство.
„Имаме уверение, че държавата ще предприеме мерки за улесняване на достъпа на българските производители до водите на всички български реки, които се вливат в Гърция и Турция“, обясни Проданов. И допълни, че колегите му приветстват предложението на земеделското министерство до 2028 г. капиталът на „Напоителни системи“ постепенно да бъде увеличен с 1,5 милиара лева, които да се вложат за капиталови инвестиции при възстановявануето на хидромелиоративните съоръжения.
Единственото искане на бранша е мерките от страна на държавата да се въведат достатъчно бързо, защото на фона на климатичните промени страната е критично изостанала. И това се видя и от последната дискусия в парламента, както и решенията на кабинета за отпускане на средства, необходими да се осигури водата за пиене във вече застрашените области от страната.