В рамките на следващите 12 месеца работодателите от селското и горско стопанство се явяват в челото на мениджърите от други 11 отрасли от икономиката, които имат крайна потребност от работници с професионална квалификация, придобита в земеделски или зоотехнически училища. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за ролята на професионалната квалификация на пазара на труда. След сферата на изкуствата, информатиката и производството и преработката секторът на „Селското, горското и рибно стопанство“ е на четвърто място по необходимост от младежи, завършили професионални гимназии.
Колкото до записалите се ученици в селскостопански училища през 2024-2025 година, там също има необичайно изразен интерес, защото основно в професията „Техник-растениевъд“ са се записали 3 хиляди ученика, с което те са на пето място спрямо обучаващите се в останалите области. На първо място е направлението „Техника“, където записалите се ученици основно са в професията „Техник на транспортна техника“ – над 9 000; следва „Информатика“ (основно в професиите икономист-информатик и организатор интернет приложения) и услуги за личността (основно ресторантьор и готвач – с по над 5 500 ученика; следват „Изкуствата“ (основно в професията дизайнер), Стопанско управление и администрация - икономист и „Селско, горско и рибно стопанство (основно в професията Техник-растениевъд) – по над 3 000 ученици.
Селското стопанстнво е на шесто място и по отношение на необходимостта да намери професионални кадри през следващите 3-4 години. Още по-интересното е, че обучаващите се в земеделските гимназии не предпочитат дуалната форма на обучение (едновременно учене и работа по специалността). Но това важи за всички професии, защото от общо над 36-те хиляди ученици малко над 3 хиляди са започнали професионалното си образование в дуална форма и то само в 55 специалности от общо 148.
Липсата на дуално обучение в някои специалност буди сериозно недоумение. Така например не се предвижда нито една бройка за обучение чрез работа в реална работна среда при учащите за животновъд, помощник в строителството, шлосер, заварчик, стругар, помощник-възпитател, социален асистент, фризьор, корабоводител, асистент на лекар по дентална медицина и др.