Начало » Новини » Страната
21.01.2025 г.

Новата 2025 ще бъде по-хладна от предходните две години

Най-топлата година в България
Новата 2025 ще бъде по-хладна от предходните две години

По данни на НИМХ, 2024 г. е най-топлата в страната от (поне) 1930 г. насам, със средна температура около 2,1 °С над климатичните норми. Годината е с около 0,5 °С по-топла от предишната рекордна година – 2023 г, като зимата и лятото са рекордно топли. Месец юни е най-топлият месец юни от 1930 г. насам. Това са фактите на кратко публикувани в Климатека в публикация на Николай Петков.

През почти всички месеци на 2024 г., в различни райони на страната, са регистрирани редица екстремни метеорологични явления, някои от които доведоха до значителни щети и дори до човешки жертви, отбелязват от института.

Ще запомним лятото с продължителните горещи вълни през юли и август. В района на Сандански през юли са регистрирани най-многобройните до момента 9 поредни дни с максимална температура на въздуха над 40 °C. Те стават причина за стотици пожари в страната, като този в село Воден в Ямболско, където напълно изгоряха 15 къщи.

През топлото полугодие са регистрирани и множество гръмотевични бури, придружени от интензивни дъждове, силни пориви на вятъра и валежи от град, които нанасят поражения на селскостопански площи, жилищни сгради, автомобили и инфраструктура в различни райони на страната. Значими са щетите от бурите на 25 април, когато напълно са унищожени близо 5000 дка земеделска продукция в Централна Южна България и в Подбалканските котловини.

Рекордните температури са резултат няколко фактора.

Основната причина за дългосрочната тенденция на затопляне остават емисиите на парникови газове от човешки дейности. През 2024 г. концентрациите на въглероден диоксид и метан в атмосферата достигнаха безпрецедентни нива – съответно 422 части на милион (ppm) и 1897 части на милиард (ppb), което представлява значително увеличение спрямо предходната година.

Отчетохме най-голямото количество парникови газове от 800 000 години насам

Допълнителен принос към затоплянето оказа явлението Ел Ниньо, което се характеризира с необичайно високи температури в екваториалните води на Тихия океан. Това явление беше активно от средата на 2023 г. до лятото на 2024 г., което съвпада с периода на най-високите температурни аномалии. Въпреки че Ел Ниньо има временен характер и не може да се счита за причина за трайното затопляне на климата, то усилва ефекта на глобалното затопляне.

Какви са последствията?

Директорът на Коперник Карло Буонтемпо подчерта, че  „физиката в основата е много ясна“, тъй като по-топлите въздух и морета в света водят до по-чести и по-интензивни екстремни явления – от горещи вълни до по-силни валежи и по-разрушителни бури. Факт е, че по-топлият въздух задържа със 7% повече водна пара за всеки градус затопляне, което е предпоставка за по-интензивни и по-чести екстремни валежи за много райони от планетата.

Най-големият застраховател в света, заяви, че ураганите, бурите, наводненията и други природни бедствия са причинили застрахователни загуби за около 140 млрд. долара през 2024 г., което е повече в сравнение с 2023 г. и е една от най-скъпите години в историята.

Екстремните температури и високата влажност на въздуха допринасят за повишаване на нивата на топлинен стрес – негативното въздействие на горещото време върху човешкия организъм. През 2024 г. в голяма част от Северното полукълбо се наблюдават повече дни от обичайното със „силен“ или с „екстремен“ топлинен стрес. Площта на земното кълбо, засегната от това явление, достига нов рекорден годишен максимум на 10 юли - около 44% от територията на Земята е засегната от „силен“ до „екстремен топлинен стрес“. Това е с 5% повече от средния годишен максимум.

От декември насам се намираме във фаза Ла Ниня – температурите в Тихия океан са по-ниски от обичайното. Поради този факт е малко вероятно 2025 г. също да бъде рекордно топла. Според метеорологични агенции и институти като МетОфис тя ще бъде по-хладна от предходните 2, но почти сигурно ще е сред най-топлите в историята. С други думи, въпреки „студената“ Ла Ниня, е вероятно 2025 г. да бъде по-топла дори от предишни години с Ел Ниньо.

Ще запомним 2024 година като най-топлата досега, белязана от множество екстремни явления. Скоростта на затоплянето изненадва много от учените и то трябва да е знак за политическите лидери, че все още са нужни много усилия за ограничаване на глобалното затопляне и неговите последствия.

Визитка на автора:

Николай Петков е автор в Климатека, завършил е магистратура специалност „Метеорология“ във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Магистърската му теза е на тема „Климатични индекси – анализ на климата над Югоизточна Европа в близкото минало и настоящето“. Работи в екологично сдружение „За Земята“ като експерт и координатор. В момента следва магистратура специалност „Интегрирани науки за климатичната система” в университета в Хамбург в Германия.

Новата 2025 ще бъде по-хладна от предходните две години
20941
 

Последни материали
Виж
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
Южнокорейски мелници закупиха около 50 000 тона американско зърно
Българската хлебна пшеница пак не успя да спечели търга в Йордания
Проект с участието на Лесотехническия университет
Важни иновации за превенция на горските пожари
Прогноза за времето
Само в началото и края на май валежите ще бъдат от стопанско значение
Свързани материали
Виж
Мнения
Експерти настояват за комплексен подход срещу климатичните промени
2024 г. беше най-топлата година, регистрирана за Европа
Европа е най-бързо затоплящият се континент, пострадаха 413 000 души през 2024
Топлината на север вече е достатъчна, докато на юг влагата не достига
Климатичните промени дават възможност за отглеждане на 3 реколти в Украйна
Европа е най-бързо затоплящият се регион на Земята
2024 г. e най-топлата година в историята
ООН: Свидетели сме на срив на климата - в реално време
Форуми
Зърнопроизводители в Европа инвестират за борба с климатичните промени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини