Портокалът е плод, който лятото ни разхлажда, а зимата ни зарежда с витамини. Корите могат да влязат в употреба за ароматизиране и освежаване на въздуха, а в горещите месеци за прогонване на насекомите. Портокалите могат да бъдат лакомство не само за нас, но и за някои стайни растения. Не изхвърляйте корите, а ги оползотворявайте пълноценно!
Торът от портокалови кори е не само полезен, но и екологично чист начин за поддържане здравето на нашите растения. Те обогатяват почвата с хранителни вещества, подобряват нейната структура, създават благоприятна среда за развитие на микроорганизмите и дори отблъскват някои от вредителите, а растенията стават по-здрави и красиви.
През зимата е добре стайните растения да се подхранват с естествени торове, а портокаловите кори са отличен вариант.
Тези кори са богати на сяра, азот, калций, магнезий и други важни хранителни вещества, които могат да поддържат здравето на нашите растения. Те помагат за контрола на вредителите, но и насърчават естественото подкисляване на почвата, което се харесва на немалко стайни растения, като африканските теменужки, азалиите, бегониите и др.
Изключение правят кактусите и сукулентите, които не се нуждаят от такова подхранване – за тях са необходими само специализирани торове, но и те трябва да се използват много внимателно и рядко.
За различните кротони, монстера, сансевиера, бръшлян, папрати, филодендрони, азалии, бегонии, гардения, както и теменужките – портокаловите кори са много подходящи. Те могат да се добавят директо в почвата на контейнерите по един от двата начина: накълцваме кората на много малки парчета и ги смесваме с почвата или я изсушаваме, смиламе я на фин прах и поръсваме отгоре.
Можем да приготвим и тор с бавно освобождаване, като добавим и други съставки – портокалови и бананови кори и утайка от кафе. Нарязват се равни части пресни кори от плодове, добавя се малко количество утайка, пасира се всичко заедно и се използва.
Банановата кора се разлага по-бързо и обогатява почвата с азот, фосфор, калий и магнезий, а портокаловата влиза в действие малко по-късно. Кафето ще подобри задържането на влага и ще предотврати уплътняването на горния слой, което прави сместа подходяща за влаголюбиви и зеленолистни стайни растения, но не за сукуленти и кактуси.
Портокаловите кори съдържат ароматно съединение, наречено d-лимонен. Той е въглеводородно вещество от групата на терпените, което по естествен начин отблъсква много вредни насекоми, включително опасните гъбни комарчета. Ако в почвата има скрити ларви на вредители, парчетата портокалова кора ще ги принудят да излязат на повърхността.
От портокаловите кори може да се приготви разтвор за листно обработване. Половин чаша нарязани свежи кори се сваряват в 0,5-0,7 литра вода за 10-на минути, охлаждат се и се прецеждат. Растенията се пръскат веднъж седмично, като няма опасност от прояви на фитотоксичност. D-лимоненът се използва в качеството на активна съставка в различни екологични препарати за отблъскване на вредни насекоми.