И тази есен капризите на времето не пощадиха зърнопроизводителите, които срещат сериозни проблеми след сеитбата на рапица. Заради сухото време през септември и закъснелите есенни дъждове в Старзагорско и Хасковско голяма част от площите с тази маслодайна култура са изсъхнали и хората трябва да сеят втори култури, което означава и извънредни разходи. Това съобщи пред Синор.БГ Светослав Русалов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
За проблема е съобщено в общинските служби, които ще направят съйответните огледи, така че стопаните да кандидатстват за компенсации заради прповалените площи.
„Проблеми с рапицата има и в други южни райони като в Пловдивско например, където заради сушата рапицата поникна късно и точно преди очакваното застудяване е в ранна фаза на развитие“, посочи още Русалов. За да може рапицата да посрещне зимата без измръзване, преди застудяването растенията трябва да са достигнали фаза осми лист, а кореновата система да е поне 20 см.
Заради късната сеитба обаче много от нивите са във фаза 2-3 лист, което ще бъде рисково за зимуването на рапицата, припомни още Русалов. Именно поради климатичните промени и рисковия характер на тази култура, през последните години много зърнопроизводители се отказаха от сеитбата, заключи още браншовикът.
За разлика от рапицата сеитбата на пшеницата е пред приключване, като по предварителни данни са засети същия размер на площите като през 2015 г., малко над 10 млн. дка.
Посевите са в добро състояние, като в по-голямата част от страната те вече са навлезли във фаза братене. В районите с навременни дъждове растенията се развиват нормално. В Старозагорско и Хасковско също има засегнати от сушата пшеничени посеви, но при тях състоянието не е толкова тежко като при рапицата, заключи още Русалов.