Няма как един фермер да скрие, ако има чума в стадото, заяви пред Българското национално радио народният представител проф. Андрей Чорбанов, заместник-председател на временната парламентарна комисия, която проверява обстоятелствата около установените огнища на чума и шарка по овцете и козите. „При 2000 овце, каквото представлява конкретното стадо във Велинград, то е просто пример, ако имаше действително прояви на болестта, разбирате какво щеше да се случи. Това, че има позитивни проби, изобщо не значи, че животните са болни. Може да има не 2, а 20 положителни проби и животните да не са болни", убеден е Чорбанов.
Той припомни, че в Европа не се препоръчва ваксинирането на дребни преживни животни срещу чума, но посочи, че „често хората нелегално ваксинират стадата си, ваксините са достъпни". „Извън ЕС масово се ваксинират животните, а ваксината, която се използва, е един отслабен вирус. Това е жива ваксина. Отслабен вирус, който обаче не инфектира клетките така, че те да се разболеят, а просто стимулира имунния отговор. И когато се направи тест на ваксинирани животни, те ще бъдат позитивни. ... Хората нелегално ваксинират животните си, защото предпочитат животните им да са здрави, отколкото да отговорят на европейските норми. В Турция спокойно може да се купи ваксина, като и от други държави. И срещу заплащане един ветеринар да постави ваксини", обясни заместник-председателят на комисията.
Не е забранена ваксинацията, но фермерите не обявяват, че я правят, защото, ако се направят тестове, ще бъдат положителни, подчерта отново той.
Чорбанов обаче изрази подозрение, че в България няма лицензирана лаборатория по топ стандарта GLP, която да установява дали даденият вирус е от ваксина, или от заболяване. „Има т.нар. акредитирани лаборатории, които да отговарят на конкретни тестове. Имат прекрасно описана процедура за всяко едно заболяване – как се взема проба, как се съхранява, на какъв тест се прави. И ако пуснете 10 теста на една и съща проба, да получите 10 еднакви резултата. Това означава, че лабораторията работи качествено и може да даде предписание за конкретни мерки да се вземат от администрацията", подчерта той.
Вирусът на чумата по дребните преживни животни не е опасен за здравето на хората, но е изключително опасен за разпространение сред останалите животни - и питомни, и диви, категоричен беше експертът.
Временната комисия в НС ще проверява и дали наистина терените, които са отдадени за тези стада, са толкова ценни инвестиционни обекти, за което се говори в публичното пространство, съобщи още той.