Начало » Хоби земеделие » Малката градина
16.10.2024 г.

Препоръки за есенна защита на овощните дървета и храсти

Третиране
Препоръки за есенна защита на овощните дървета и храсти

Снимка: sinor.bg

Есенното третиране на овощните дървета и храсти се извършва, за да се предпазят от неблагоприятните зимни условия, от вредители и болести, както и да се подобри тяхната продуктивност и качество на плодовете. Повечето бактерии, вируси и гъбички, които могат да заразят многогодишните растения, зимуват върху растителните остатъци, важно е да почистим градината от тях – листа, паднали плодове, стара изсъхнала кора и отрязани клони. Трябва също да се отстранят колчетата, опорите и връзките, използвани през изминалия сезон.

Железният сулфат (железен камък) е едно от основните средства за обработване на овощните и декоративни дървета и храсти в градината.

Есенното пръскане трябва да се извършва след приключване на листопада, когато всички листа вече са на земята. Това е ефикасно средство за борба с болестите по кората на дървесните растения. В зимния период унищожава лишеите, помага за справяне с рака по кората и убива вредителите, обитаващи стволовете на дървесните видове.

Дозировката на железния сулфат се определя в зависимост от здравословното състояние на дърветата и храстите.

За пръскане с превантивна цел специалистите съветват да се използват концентрации от 2-3% (200-300 г на 10 л вода), докато за лечение дозата се повишава до 5% (500 г на 10 л вода).

Карбамидът, известен още като урея, е второ по популярност средство за есенно пръскане. Слабият разтвор на карбамид действа като азотен тор и се използва за подхранване на растенията.

За радикално есенно третиране, насочено към борба с болестите и вредителите в градината, концентрацията на разтвора трябва да бъде по-висока.

При превантивно есенно третиране на овощните дървета и храсти с урея, използваме разтвори с концентрация от 2-3% (200-300 г на 10 л вода).

В случай, че има налични болести и вредители (листни въшки, брашнеста мана, струпясване и др.), тогава концентрацията трябва да се увеличи до 500-700 г на 10 л вода. Този силен разтвор ще има действието на мощен фунгицид и инсектицид, унищожавайки спорите по стволовете и опадалите листа, както и ларвите на насекомите и самите вредители, които се крият за зимуване.

Железният сулфат и карбамидът могат да се използват заедно, като се смесят в един разтвор.

Обработвайки градината със смес от урея и железен камък, ще осигурим цялостна защита на дърветата и храстите срещу повечето вредители и болести.

Важно е да изчакаме да опадат всички листа и да изберем спокойно, безветрено и сухо време – няколко часа преди и след третиране, за да могат растенията да изсъхнат.

Препоръки за есенна защита на овощните дървета и храсти
24483
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Есенна обработка на овощната градина с карбамид – правила и необходимост
Важно за овощарите
Карбамид за ранно пролетно подхранване
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини