Основната тема на екипа на министерството на земеделието и храните е възстановяването на напителните системи, тъй като „най-голямото престъпление на прехода бе тяхното унищожаване”. Това съобщи служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов пред 12-ия аграрен семинар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Темата на семинара е революцията в бъдещото развитие на агросектора, затова и главната тема на тези политики е именно напояването.
За 4 месеца през лятото, след като пое поста, служебният министър е поискал да се направи аналитичен обзор на състоянието на хидромелиорациите в страната. Оказва се, че базовите нива от 1997-ма година са постигнати благодарение на политиките, предприети още през 1963 г. Именно затова е изключително важно със средства от националния Стратегически план за развитие на земеделието селските райони и от националния бюджет до 2028 г. България да инвестира значителен ресурс в този сектор. Благодарение на облитания с дронове работният екип, в който са участвали външни експерти и учени, е изчислил прогнозните стойности, необходими за инвестиране да увеличаване на поливните площи в страната. Именно затова и предложението на МЗХ към финансовото министерство е било в 4-годишния национален план до 2028 г. за хидромелиорации да бъдат отпуснати 1,2 млрд. лв., с които да се осигурят поне още 2,5 млн. декара площи за напояване, като крайната цел, която агроведомството възнамерява да постигне, е осигуряване на вода за поне 8 млн. декара, подчерта дебело Тахов.
Към момента само от 10-те ремонтирани канала със средства от ПРСР вече се осигурява вода за напояване към още 200 хил. декара. С отпуснатите 100 млн. лв. за рехабилитация на общо 24-те напоителни канала се предвижда до края на 2025 г. да приключи възстановяването и на останалите 14. До месец и половина по стратегическия палн ще бъдат отпуснати още 100 млн. евро за възстановяване на напоителни системи, съобщи още министърът.