На 7 и 14 февруари Министерството на земеделието и храните ще отвори два приема за инвестиции в напояване с бюджет в размер на 100 млн. евро по Стратегическия план. Това съобщи министърът на земеделието и храните Георги Тахов пред комисията по земеделие, храни и гори в Народното събрание, като подчерта, че „напояването е приоритетна тема за мен и моя екип, тчитайки променящия се климат и засушаването”.
Днес се открива първият прием за инфраструктурата за напояването, насочена към сдружения за напояване с бюджет 10 млн. евро. На 14 февруари ще бъде отворен и вторият прием за инвестиции в хидромелиоративни съоръжения с бенефициент "Напоителни системи" ЕАД с бюджет 90 млн. евро. В момента се подготвят проектите, с които "Напоителни системи" има готовност да кандидатства по Стратегическия план.
Министерството на земеделието и храните разработва и нова схема за помощ - за доставка на вода за напояване. Министър Тахов уточни, че при подготовката на бюджетната процедура, министерството е поискало 1,5 млрд. лв. за 4-годишен период от националния бюджет с цел поливните площи да се увеличат до 2,5 млн. дка. Той припомни, че „Напоителни системи“ ЕАД вече рехабилитират 24 обекта по “Програма за развитие на селските райони” 2014-2020, от които 11 обекта са завършени, а по останалите още се работи.
На депутатски въпроси опитите за нелегален внос на животни от съседни държави, министър Тахов посочи, че „епизоотичната обстановка в страната не е лека и трябва да се предприемат адекватни контролни мерки”. Той припомни, че е предложил към проверяващите от МВР и “Гранична полиция” да бъдат включени ветеринарни специалисти с цел да се изградят контролни механизми. Директорът на БАБХ Светлозар Патарински допълни, че служителите на БАБХ са в контакт с останалите проверяващи екипи и отчете пет установени случая на нарушения, при които са наложени санкции и е приложено законодателството. Той обясни, че е извършен пълен преглед на обектите в 5-километровата зона около активното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград. През следващата седмица ще се извършат засилени клинични прегледи и в 20-километровата зона, след което ще се разрешат пашуването на животните, реализацията на млякото и месото. По отношение на шарката рестрикциите са преустановени, с изключение на Сливен. “В постоянна комуникация сме с Европейската комисия и към момента няма опасност от налагане на забрани за износ”, казаха от БАБХ.
По темата за мерките срещу вредителя по овощните видове “черна златка” екипът на МЗХ информира, че са предприети действия още в края на м. г. и видът е включен в списъка на икономически важните вредители. Предстои издаването на ръководство за прилагане на мерки за контрол.