В новият формат Next Generation in Farming, БАСФ и наследниците на фермерите с които преди повече от 30 години представителите на химическия концерн изгради първите си трайни партньорства в България. За да се стигне до днес, когато компанията е разработила цялостна програма за развитие на иновациите до 2030 г. И понеже иновациите са тези, които движат света, а младите хора винаги са носители на прогреса, затова първото обръщение е към тях, посочи при откриването на срещата Красимира Иванова, бизнес мениджър за България. И припомни, че само за развойна дейност годишно БАСФ инвестира 2 милиарда евроот които за земеделие – 1 милиард евро – всичко това в името на качествена растителна защита, която работи за опазването на околната среда.
И понеже през последното десетилетие климатичните промени поставят изключителни предизвикателства пред всички индустрии, особено пред селското стопанство, затова и екипът на компанията е поел своите ангажименти за създаване на устойчиво земеделие. В кратки и стегнати изказвания експертите на „БАСФ Решения в земеделието“ запознаха фермерите с програмата за прилагане на иновациите до 2030 година, включваща пет основни цели.
Първата цел е развитие на „Умно земеделие“, така че с прилагането на иновации от БАСФ след 6 години да се постигне 30-процентно намаление на емисиите от въглероден диоксид. Втората изключително важна цел е до 2030 г. земеделците да постигнат икономически ръст от 7 на сто за стопанствата си, прилагайки иновациите на БАСФ. С цифровизацията и дигиталните решения за оптимално използване на препаратите за растителна защита до 6 години БАСФ планира да осигури дигитализация върху 4 милиарда декара земеделска земя – това е третата цел, поставена за изпълнени до 2030 г. Четвъртата важна цел е за този период компанията да осигури на 100 процента безопасност при употребата на продуктите. Петата цел, но не и по маловажност, е до 2030 г. благодарение на иновациите на БАСФ биоразнообразието да бъде повишено с 10 процента.
Следващият акцент в политиките на компанията се поставя върху новите активни вещества, представени на българският пазар през последните години, чиито основни предимства са да помогнат на земеделците да бъдат една крачка напред пред климатичните промени, пред които напоследък са изправени във всекидневната си работа. Защото освен с непредсказуемостта на климата, фермерите трябва да се борят още със стихийността и ексремността на събитията като поява на плевели още през есенно-зимния период; късни есенни сеитби, породени от сушата; студена пролет и възвратни студове; болести до ранна пролет и др. И понеже тези чести климатични промени принуждават земеделците да намаляват третиранията, като примерно пръскат слънчогледа и рапицата срещу болести само веднъж, затова и експертите на БАСФ разработват активни вещества с многостранно действие и ефективност.
Пример в това отношение е най-новият триазол в света, разработен от БАСФ 17 години след появата на предишния триазол. Става въпрос за добре познатото на българските земеделци активно вещество Ревизол®, чийто лечебен ефект е изключително силен. И се прилага успешно в най-новите фунгициди на компанията като Даксър® , Ревистар® Флекс, Ревикеар®, Ревидас®, Ревиона®, Реления®, и др. Активното вещество на Ревизол® прониква 24 пъти по-бързо в растенията и е с 40 процента по-ефективен срещу слънчевата радиация, като не се разгражда бързо като други вещества. Затова и фунгицидите на БАСФ са изключително ефективни в борбата с все по-честите нападения от жълта и кафява ръжда в пшениците и ечемика, фома и алтернарии при слънчогледа и др. Освен предимствата на Ревизол® бяха припомнени и качествата на другото активно вещество Xemium®, вложено в търсените от земеделците продукти като Систива®, Приаксор® Кинто® Трио Серкадис® и Дагонис®.
Освен в борбата с болестите БАСФ предлага добри решения и при унищожението на плевелите. Особен акцент беше поставен и върху ко-формулациите на препаратите, които позволяват на активните вещества да проникват много по-бързо в растенията и да защитават цялостно посевите.
Особен акцент експертите на БАСФ поставиха и върху дигитализацията със системата One Smart Spray, разработена съвместно с партньора „Бош“, при която при третиране срещу плевели „умната система“ разпознава на място кое растение е плевел и кое култура, така че успешно премахва вредните растения. И което е най-важно при нея фермерите могат да намалят с над 50% употребата на хербициди. Другото предимство е, че с нея може да пръскате и през нощта, посочиха експертите.
А чрез иновацията Hort@ (италианска фирма, придобита от БАСФ) фермерите могат да получат ранно предупреждение за поява на болести и неприятели. От досегашното прилагане на тези иновация в практиката е доказано, че земеделците могат да пестят с 20 на сто употребата на фунгициди при пшеницата и до 40% - при лозята. Крайният ефект от използването й е с 10 процента увеличение на добивите.
Специално представяне на дигиталната компания на БАСФ XARVIO направи и Ваня Горчева, директно включена от Кьолн. Като мениджър в компанията тя подробно разясни новите проекти за дигитални решения, по които БАСФ работи в САЩ, Канада, Бразилия, Аржентина, Япония, Германия и Франция. Освен изработване на карти за адаптивна норма на торене, експертите разработват също и проекти за изработване на зонални почвени проби, така че да минимизират разходите на фермерите при тази скъпа операция. При борбата с плевелите фермерите биха могли също да фиксират и точното време за третиране, което също улеснява дейността им.
Партньорството на БАСФ с българските фермери със сигурност ще гарантира и в бъдеще успеваемост, независимо от капризите на климата. Със силата на технологиите най-уязвимият сектор от икономиката - селското стопанство, може да остане висококонкурентен, защото такава е волята на младите хора.