Начало » Новини » Страната
21.11.2024 г.

Затягат мерките срещу източване на еврофондовете през ИСУН

Доклад на Сметната палата за пропуски, извършвани до 2020 г.
Затягат мерките срещу източване на еврофондовете през ИСУН

Снимка: sinor.bg

На последното си заседание кабинетът одобри промени в Наредбата за администриране на нередности по Европейските фондове при споделено управление. С тях страната ни въвежда нов ред за регистриране и докладване на нередностите, свързани с източване на европейските фондове. Измененията се налагат след одит, извършен от българската Сметна палата за нередности, разкрити в периода от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2020 г., посочват от пресцентъра на МС.

Одитът на Сметната палата констатира, че не е постигната добра информационна и аналитична осигуреност на процеса по администриране на нередности, във връзка с което е направена и препоръка към дирекция „Защита на финансовите интереси на Европейския съюз"(АФКОС) към Министерството на финансите, която контролира начина на усвояване на средствата от еврофондовете.

От С;етната палата препоръчват да се изградина нова нормативна рамка за разширяване на функциите на дирекция АФКОС, която да поеме водеща роля при определяне на изискванията и параметрите на Инфхормационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) при контрола на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности.

Към момента има пропуски в нормативната уредба, тъй като условията, редът и механизмът за функциониране на ИСУН са уредени с Наредбата за определяне на условията, реда и механизма за функциониране на ИСУН и за провеждане на производства пред УО посредством ИСУН.

В посочената наредба не се съдържа необходимата нормативна рамка, която да позволява на дирекция АФКОС да има съответната роля и да участва при определяне на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности, както и относно даване на методически указания за въвеждане на информация, свързана с администрирането на нередности в ИСУН, четем в мотивите.

В действащата нормативна уредба не са разписани специални правила, които да уреждат въвеждането на информация в модулите и подмодулите, касаещи процедурите по администриране на нередности, както и относно участието на дирекция АФКОС при определянето на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности.

В тази връзка дирекция АФКОС следва да вземе участие за извършване на промени при разработването на модул „Проверки“, подмодул „Сигнали за нередности“ и подмодул „База данни нередности“ в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕФСУ и въвеждането на нови функционалности в системата по отношение на процедурите по администриране на нередности, както и за извършването на промени в съществуващите функционалности. Дейностите по администриране на нередности включват и попълването на определен набор от данни за сигналите за нередности и за нередностите в ИСУН, а функционалностите на системата позволяват извършване на различни видове справки, които могат да бъдат използвани с различни цели, включително и за целите на анализа на дейностите по администриране на нередности, както и за проследимост на процесите по администриране на нередности в ИСУН.

С приемането на проекта за изменение и допълнение на наредбата ще се осигури проследимост на процесите по администриране на нередности в ИСУН, както и ефективност на изготвяните анализи на дейностите, представляващи администриране на нередности.

С издаваните от дирекция АФКОС методически указания за попълване на информация в ИСУН в голяма степен ще се отстрани липсата на данни и наличието на некоректни данни за администрираните от управляващите органи сигнали за нередности и нередности. Новите функционалности на системата и новити филтри ще преодолеят риска от невъзможност да се открият значими слабости и грешки в системата за защита на финансовите интереси на Съюза и респективно ще се подпомогне предприемането на своевременни и адекватни коригиращи действия. С приемането на разглежданите промени ще се гарантира правилното и ефективно осъществяване на мониторинг и извършването на детайлни и качествени анализи, които да обхващат всички елементи на системата за защита на финансовите интереси на Съюза.

Затягат мерките срещу източване на еврофондовете през ИСУН
1919
 

Последни материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Свързани материали
Виж
Европейска прокуратура
Румънци с обвинение за източване на 2,1 милиона евро с проекти за оранжерии
Вероятно източване на над 1,4 млн евро
ЕП зачести с разследвания на измами със земеделски фондове в Румъния
Европейска прокуратура
Разкрити са агроизмами за 1 млн. евро с евросредства в Латвия
Тема с продължение
Христанов внася в ГДБОП нов доклад за корупционни схеми и при инсинераторите
В областта на агросектора
Прокуратурата на ЕС съобщи за първия осъден за опит за измама с евросредства в България
Мнението на бизнеса
Биоасоциация с остра критика срещу наредбата за агроекологичните плащания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини