Начало » Новини » Страната

Трета национална среща на производителите на етерични масла

Синор.БГ / 31.10.2024 г.
Трета национална среща на производителите на етерични масла

Третата национална среща на производителите на етерични масла в България ще се състои днес в столичния Интер експо центъртър. Производителите ще търсят отговори на важни въпроси, свързани с бъдещето на сектора. Събитието ще започне от 09:30 часа, съобщи Българската телефрафна агенция позовавайки се на Сдружението на производителите на етерични масла "Дестилирано в България".

За последните две години, между 2021 и 2023 г., международната търговия с етерични масла е намаляла с над 26 на сто в количествено и с 18 на сто в стойностно изражение. На този фон българският износ също отбелязва спад. Каква е ролята на европейската политика относно химикалите в тази картина и как нарастващите изисквания за екологична и социална отговорност ще повлияят на сектора у нас, ще бъде една от темите на срещата на бранша.

Докато производството на маслодайната роза показва стабилност през последните три години с международни цени, които позволяват по-справедливо разпределение на добавената стойност по веригата, пред производителите стоят нови, нарастващи изисквания.

Лавандулата от друга страна преминава през най-трудния си период за последните две десетилетия. С намаляващите международни цени, които едва покриват производствените разходи, и свиването на площите до 98 хиляди декара спрямо пика през 2021 г., бъдещето на сектора изглежда несигурно.

По всички тези въпроси ще дискутират и ще обменят опит Емили Бел от "доТера есеншъл ойлс" (doTerra Essential Oils), Пламен Николов от "Есетере България", Константин Георгиев от "Роберте България", Елица Ликова от международната неправителствена организация за отговорно и устойчиво земеделие UEBT, Христо Николов от проекта "Карбонсейф" (Carbonsafe), Филип Лисичаров от компанията "Еньо Бончев" и Ивайло Цочев от "Банка ДСК".

Трета национална среща на производителите на етерични масла
3962
 

Последни материали
Виж
Финансиран по Околна среда
Горските ще изпълняват проект за НАТУРА в Югозападна България
Преговори по финансовата рамка 2028-2034 г.
ЕК отстъпва за обединяване на финансирането по ОСП и регионалните фондове
За транспорт на изложбени продукти
МЗХ пусна обществена поръчка за 200 хил. лв. за логистика при европейски изложения
Подготовка за зимата
Как правилно да съхраняваме плодовете и зеленчуците заедно
Нова кабина, нов дизайн и нови мощности поставят по-висок стандарт в пръскането
Три нови пръскачки представя AGRIFAC
Насоки за каниддатстване – трета част
При данъчни задължения до 50 000 лв. пак може да се получат субсидии
Свързани материали
Виж
При горещини
Кубинска мана по краставиците
Срив в реколтатат от лавандула и роза през 2025 г.
Близо 30 хиляди декара с лавандула са изкоренени за една година
Изложението за парфюмерия и козметика SIMPPAR
Българската аромаиндустрия с ценни партньорства на изложение в Париж
Априлските мразове са намалили с 10 до 30% реколтата
Беритбата на маслодайна роза ще започне след 15 май на цена 4 лв./кг
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини