Начало » Новини » Страната
10.06.2025 г.

Българската аромаиндустрия с ценни партньорства на изложение в Париж

Изложението за парфюмерия и козметика SIMPPAR
Българската аромаиндустрия с ценни партньорства на изложение в Париж

България затвърди позициите си на лидер в света на ароматите със запомнящо се участие на изложението SIMPPAR 2025 в Париж – най-престижната международна платформа за суровини за парфюмерия и козметика, съобщиха от Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“ (БНАЕМПК). В Espace Champerret, в сърцето на френската столица родните производители показаха пред света класата на „Родината на розата“ – символ не само на красота, но и на дълбоко вкоренена експертиза, поколения занаят и съвременна иновация.

На щанд Е25 в Зала А, сред световни имена и водещи компании от четири континента асоциацията обедини производители, които представиха автентични и висококачествени натурални суровини – от лавандула и роза до редки етерични масла и иновативни съставки. Участниците, сред които АТМОСФАЕР, „Аяли груп“, „Денита“, „Лавандер 1“, както и фирмите на самостоятелни щандове „Алта ойлс“, „БГ ойлс“, „Гален-Н“, „Еньо Бончев продакшън“ и КАТЕКО, са живото доказателство, че в България парфюмерийният занаят се предава като наследство с аромат на бъдеще. “Като казвам това, имам предвид, че голяма част тези компании са семейни и в продуктите, които произвеждат, срещат традицията с модерните технологии”, посочи изпълнителният директор на БНАЕМПК Гергана Андреева. “Всяка капка етерично масло разказва история – за земята, хората и любовта към изкуството на аромата. За нас това е изключително важно и бе оценено много високо от международните ни партньори. То е емблема на българските суровини и е в основата на успеха на родните производители по света”, категорична бе г-жа Андреева.

Българското участие се осъществи с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“.

Изложението бе сцена не само за бизнес, но и за вдъхновяващи срещи. Изпълнителният директор на БНАЕМПК Гергана Андреева проведе ключови разговори, сред които среща с комисаря на SIMPPAR и председател на IFRA – Международната асоциация за аромати – Филип Масе, с когото обсъдиха възможности за бъдещи партньорства и конкретно – по-активно включване на български млади таланти в престижния конкурс за Международна награда за млади парфюмеристи – SFP. Тази историческа награда е създадена през 1957 г., за да насърчи младото поколение парфюмеристи да изразят своята креативност и постиженията на българските творци на аромати могат да получат своето достойно признание на тази глобална сцена.

„Ако има награда, която БНАЕМПК подкрепя с цялото си сърце, това е именно тази, защото тя съчетава всичко, в което вярваме – творчество, културна идентичност и емоционална връзка с природата“, подчерта Гергана Андреева.

По думите ѝ тазгодишната тема на конкурса: „Олфактивни и поетични пейзажи от лавандула в Прованс“ е отдала заслужено признание на френското наследство, но именно България е домът на някои от най-ценните ароматни култури в света.

Българската роза дамасцена и висококачествената ни лавандула са сред най-уважаваните натурални съставки, вплетени в сърцата на едни от най-емблематичните световни парфюми. БНАЕМПК изразява желание още следващата година български млади парфюмеристи да се включат в конкурса, като донесат със себе си духа на Балканите, автентичните нотки на нашите поля и силата на наследството, носено от новите поколения. “Сигурна съм, че можем да представим български млади парфюмеристи, водени от иновации, разнообразие и овластяване на младите таланти като основа на нашето творческо развитие“, категорична бе Гергана Андреева.

Може би малко хора оценяват мястото на парфюмериста и ролята на професията в съвременната икономика. Парфюмеристът днес е повече от занаятчия – това е творец, учен и носител на културна памет. Макар в България професията да не е широко застъпена, има растящ интерес и голям потенциал. “Ние в БНАЕМПК сме си поставили за цел да популяризираме тази професия. Специалността „Технология на мазнините, етеричните масла, парфюмерията и козметиката“ в Университета по хранителни технологии е отправна точка, но бъдещето изисква и изграждането на образователна екосистема за „обонятелни таланти“, които да поставят България в центъра на създаването на аромати, а не само в добива на суровини. Време е да изграждаме професионални парфюмеристи, които да ни изведат на следващото стъпало в индустрията и да излезем от рамката на суровинен доставчик, влизайки уверено в ролята на активен участник в създаването на световната ароматна култура”, подчерта изпълнителният директор на асоциацията Гергана Андреева.

Българската аромаиндустрия с ценни партньорства на изложение в Париж
1608
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
Априлските мразове са намалили с 10 до 30% реколтата
Беритбата на маслодайна роза ще започне след 15 май на цена 4 лв./кг
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Трета национална среща на производителите на етерични масла
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
16 050 щ.д/кг струва розовото масло в чужбина
2 989 розопроизводители са преработили 9 493 т цвят през 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини