Розовата градина е един от най-популярните елементи на ландшафтния дизайн от векове и има много причини за това. Кралицата на цветята радва окото с красота, разнообразие от форми, размери и нюанси. Ароматът и визуалната привлекателност отреждат на розариума централно място във всяка цветна градина.
В комбинация с други растения и ландшафтни елементи, розите създават разнообразни хармонични композиции. Днес има хиляди сортове рози, от които да избираме – с различен цвят, размер и време на цъфтеж, както да проявим креативност и да експериментираме, създавайки уникални аранжировки.
Кралицата на цветята се нуждае от пряка слънчева светлина и добре дренирана почва. Разбира се, необходимо е да се вземат предвид изискванията на всяко растение и съвместимост с розите при избора на компаньони. Многогодишни растения с бледозелени или сребристи листа могат да служат като фон, който подчертава основните цветове в композицията. „Голите крака“ на катерливите рози изглеждат така, сякаш искат да се покрият с нещо – може да бъде подходящ сорт клематиси, карамфили или лавандула.
На фона на правилно подбрани растения розите изглеждат много по-изящни и не си съперничат.
Едно добро правило е да се избягва монокултурно отглеждане, което ще намали болестите и вредителите. Важно е да се ръководим от красотата и хармоничното съжителство.
Какво можем да посадим до розите?
1. Клематис - най-добрият приятел на катерливите рози е клематисът, а комбинацията се смята за класическа. Има много разновидности с различни цветови нюанси и размери на цветовете, което улеснява комбинацията. Единствена трудност при избора може да създаде принадлежността към групата за резитба на клематиса, което определя методите и времето за цъфтеж.
2. Лавандула - това също е класика и добре позната комбинация. Люляково-виолетовите лавандулови цветове подчертават перфектно почти всички нюанси на розата.
3. Декоративен лук - ефирните и топчести съцветия създават интересен акцент в розариума и цветната градина. Има сортове и видове с различна височина, размери и нюанси на цветовете. Това трябва да се има предвид при избора.
4. Кампанула (камбанки) - многогодишните видове се съчетават добре с розите както по цвят, така и по форма. Класическите синьо-виолетови цветове добавят недостигащите студени тонове, които липсват на розите, докато белите са идеалният фон за всеки нюанс на кралицата на цветята. Друго предимство на кампанулата е голямото разнообразие от размери – от съвсем компактни и пълзящи (подходящи за бордюрните рози) до височина 90-120 см.
5. Здравец - едно непретенциозно растение, чиито цветове са скромни, но покрива прекрасно почвата и подчертава великолепието на розата.
6. Напръстник – цветето е с дълги класовидни съцветия и се използва за създаване на вертикални акценти. Той изглежда много хармонично до розите, особено ако изберем правилния цвят. Краткият му живот е основен недостатък като партньор на розите. Той е токсичен и трябва да се внимава при работа с него. Делфиниумът може да се използва вместо напръстник.
7. Гипсофила - дребните и многобройни цветове на гипсофилата изглеждат като създадени, за да подчертаят красотата на розите.
8. Градински пелин - градинският пелин осигурява мека, сребристо-сива зеленина през целия сезон и позволява на розите да изпъкват с целия си блясък. Той отблъсква листните въшки, които могат да нанесат сериозни щети.
9. Виола - теменужките цъфтят в началото на пролетта, а в летните горещини цъфтежът се забавя и спира, но зеленият килим остава.
Можем да заобиколим розите с много интересна компания, но винаги трябва да се поддържа добра циркулация на въздуха и осветеност.