Ако сте любители на зеленчуци, които да отглеждате на вилата и сте намерили малко място за домати, и през този месец трябва да продължите грижите за тях. В какво се състоят тези грижи? При засаждане на равна леха с всяко окопаване доматите постепенно се загърлят, докато междуредията се оформят в поливни бразди. Загърлянето на доматите е необходимо, за да могат въздушните корени, които се образуват в основата на стеблото, да останат под почвата и да се развият. По този начин растенията се развиват по-добре и се закрепват по-здраво към почвата.
Ако доматите са индетерминантни (високостъблени), те се нуждаят от поставяне на колове, към които се привързват. Коловете се забиват от северната страна на 10 см от основата на растенията още в ранни фази от развитието на доматите. Високостъблените домати изискват редовно почистване на колтуците, които излизат от пазвите на листата. Те се отстраняват още докато са съвсем малки - до 5 см. Откъсването им става сутрин рано, когато растенията са с повишен тургур, за да се предотврати нараняване на основното стъбло.
Ако доматите са засадени поединично, растенията могат да се формират двустъблено. Това се постига, като освен централното стебло се остави и второ от добре развит колтук. За второ стеебло обикновено се оставя колтукът под първата цветна китка. Само в случаите, когато се цели по-ранно получаване на зрели домати, за второ стебло се оставя колтукът над първата цветна китка.
Доматите изискват умерени редовни поливки. Ако се наруши поливният режим в началото на вегетацията на растенията, често се получава върхово гниене на плодовете от първата китка.
Важен момент от отглеждането на доматите е борбата с болестите и неприятелите. Профилактиката е най-доброто средство за опазване на продукцията. Най-вредоносни при доматите са кафявите листни петна (алтернария), картофената мана и листните въшки. За да не допуснете развитието на болестите, пръскайте растенията през 10-12 дни с контактни препарати като дитан М-45 в концентрация 0,2 процента, полирам ДФ - 0,2 процента, или браво 500 - 0,3 процента. С посочените фунгициди се пръска и след всеки дъжд при отсъствие на инфекция. В случай че растенията са заразени, използвайте системни фунгициди като ридомил голд Мц 68 ВП или корсейт МДФ и двата в концентрация 0,25 процента.
Особено важно е да не допуснете развитие на листни въшки по доматите. Те най-често са основният виновник за компрометирана рекота, тъй като пренасят вирусни и микоплазмени болести. Пръскане срещу въшките се прави дори когато намерите една въшка по растенията. В периода, когато няма зрели домати, могат да се използват инсектициди с по-дълъг карантинен срок като Би-58 в концентрация 0,07 процента или нуреле Д - 0,05 процента.
В периода на зреене и беритба на доматите се използват инсектициди с кратък карантитен срок като моспилан 20 СП в концентрация 0,0125 процента, циперсан 25 ЕК - 0,02 процента, и други пиретроиди. Пръсканията се правят комбинирано срещу болестите и неприятелите.