Пчеларите искат спешна държавна помощ заради продължителната суша през летните месеци, съобщи Българската национална телевизия. Пчелите се връщат в кошера без прашец и питите, които по това време на годината вече трябва да са пълни с мед, са на практика празни. Пчеларите подхранват допълнително кошерите, което за едно пчелно семейство излиза по 30 лева. Сумата е непосилна за производителите, които се притесняват, че няма да се справят без държавна помощ, и настояват държавата да покрие половината от тези разходи. В противен случай заради финансовите загуби се очаква повишаване на цените на меда.
„Ние имаме спешна нужда от помощ, буквално вече сме на нула и на загуба. Това, което сме изчислили, е, че се нуждаем по 10-15 лв. на кошер. Не е малка тази сума", обяви Ралица Петкова.
„Трябва да се намери дългосрочно решение на проблемите ни", призова пчеларят Росен Атанасов.
Производителите се притесняват, че ако не получат държавна помощ, много пчелни семейства ще загинат.
Междувременно за поредна година пчеларите в област Добрич регистрират по-ниски добиви от кошерите си, съобщи Българското национално радио. Спад с около 50% се отбелязва и в броя на заетите в бранша. Заради големите разходи и ниската изкупна цена на меда на едро масово пчелари продават пчелни семейства, кошери и оборудване, алармират те.
Изкупната цена е под себестойност, преди продавахме на цена 5,50-6 лева , а сега около 4 лева, обяви председателят на Сдружение "Пчела Добрич 1946" Галин Георгиев.
Цели пчелини се продават заедно с меда в тях, споделя Недялка Михова.
Според пчеларите, за да се развива браншът, изкупната цена трябва да е не по-ниска от 6,50 лв., а вносът – контролиран.